ABD eski Başkanı Donald Trump, eski avukatı Michael Cohen'e yönelik 'güvene dayalı görev ihlali ve sözleşme ihlali' iddialarıyla 500 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, eski avukatı Michael Cohen'e yönelik 500 milyon dolarlık bir tazminat davası açtı. Florida Bölge Mahkemesi'ne sunulan 32 sayfalık dava dosyasında, Cohen'in güvene dayalı görev ihlali ve sözleşme ihlalleri yaptığı iddia edildi. Dosyada, Cohen'in Trump'ın sırlarını ifşa ettiği, mesleki kuralları ihlal ederek suiistimallerde bulunduğu, yayımladığı kitaplar ve podcast serilerinde yanlış beyanlar verdiği ve ana akım medyada yalan bilgiler yaydığı iddia edildi.

Dosyada, Cohen'in servet elde etmek için kötü niyetli hareket ettiği belirtilerek, Trump'ın Cohen'in eylemleri nedeniyle itibar kaybına uğradığı öne sürüldü. Verilen hasarlar karşılığında istenecek olan tazminat miktarının 500 milyon doları aşması bekleniyor. Ayrıca dosyada, Cohen'in işletme giderlerinin maliyeti hakkında yalan beyanlar verdiği ve Trump'ın şirketinin kendisine hak ettiğinden daha fazla ödeme yapmak zorunda kaldığı iddia edildi. Bu nedenle, Cohen'den tazminat talebinin yanı sıra, Trump'ın Cohen'in eylemlerinden doğan zararları için de tazminat talep ettiği belirtildi.

Trump'ın avukatları, dava dosyasında yer alan iddiaların Cohen'in eylemlerine ilişkin sadece birkaç örneği olduğunu ancak Cohen'in daha birçok kez mesleki kurallara aykırı davrandığını ve Trump'a zarar verdiğini savundular.

"Cohen, Trump'a Karşı Açılan Davada Tanıklık Vermesi Bekleniyor"

Eski ABD Başkanı Donald Trump, eski avukatı Michael Cohen'in suçlamalarına karşı mücadele ederken, Cohen'in Trump'ın seçim kampanyasıyla ilgili soruşturmasında yer aldığı biliniyor. Aralık 2018'de gözaltına alınan ve 3 yıl hapis cezasına çarptırılan Cohen, daha sonra salgın nedeniyle ev hapsine çıkarılmıştı.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Cohen, Trump hakkındaki iddialarla ilgili önemli bir tanığa dönüşmüştü. Örneğin, yetişkin film yıldızı Stormy Daniels'a sus payı ödendiği iddialarını yalanlayan Trump, Cohen'in doğrulamasıyla bu iddia resmiyet kazanmıştı.

Son zamanlarda, Manhattan Bölgesi Savcısı Alvin Bragg, Trump'ın 2016 kampanyası sırasında Cohen'e yaptığı ödemelerle ilgili kritik yanlış beyan içeren 34 belge tespit ettiklerini açıkladı. Bu belgelerin, Cohen'in Trump hakkındaki iddialarının doğruluğunu kanıtlayabileceği tahmin ediliyor.

Tramp, kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek masum olduğunu söylüyor ve suçlamaların siyasi bir oyun olduğunu savunuyor. Ancak Cohen'in tanıklığıyla birlikte, Trump'ın durumu daha da zorlaşabilir. Bununla birlikte, Cohen'in tanıklık yapması için henüz resmi bir tarih açıklanmadı. Ancak bu gelişme, Trump'a yönelik ceza davasında kritik bir rol oynayabilir ve sonucu etkileyebilir.