TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal: Yerli ilaç Ağustos'ta hazır olacak!

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Başkanı Hasan Mandal, koronavirüse karşı geliştirilen iki yerli ilacın Ağustos ayında kullanıma gireceğini duyurdu. 

Sağlık 03.05.2021 - 13:10 04.05.2021 - 04:18 İlan35
TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal: Yerli ilaç Ağustos'ta hazır olacak!

Türkiye, koronavirüse karşı ilaç ve aşı geliştirmeye yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli aşının Eylül-Ekim gibi kullanıma sunulmasının beklendiğini duyurmuştu. TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Başkanı Hasan Mandal da yerli ilaç için tarih verdi. 

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Başkanı Mandal, koronavirüse karşı geliştirilen iki ilacın Ağustos ayında kullanıma sunulabileceğini bildirdi. Söz konusu aşılardan birinin Ankara Üniversitesi'nde geliştirildiğini ifade eden Mandal, diğerinin ise Bahçeşehir Üniversitesi'nde geliştirildiğini kaydetti. Mandal, yerli koronavirüs ilaçlarının, şu anki tedavi metotlarına kıyasla daha fazla etkiye sahip olduğunu aktardı. 

Yerli aşı ne zaman kullanıma sunulacak?

Virüs benzeri parçacıklara dayalı koronavirüs aşısına yönelik Faz-1 çalışmalarının 27 Mart 2021 tarihinde başlatıldığını hatırlatan Mandal, söz konusu çalışmaların sona ermek üzere olduğunu söyledi. Mandal, hafta sonu söz konusu aşının ikinci dozunu yaptıracaklarını ve Faz-1 çalışmalarının tamamen sona ereceğini dile getirdi. Mayıs ayının sonlarında da Faz-2 çalışmalarına geçileceğini duyuran Mandal, bu aşamanın iki aya yakın sürmesinin beklendiğini ifade etti. 

Mandal, virüs benzeri parçacıklara dayalı koronavirüs aşısına yönelik Faz-3 çalışmalarına Ağustos ayında geçilebileceğini kaydederek, 2021 senesinin sonuna doğru bu çalışmaların da başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda aşının hem Türkiye'nin hem de dünyanın kullanımına sunulabileceğini belirtti.

Virüs benzeri parçacık aşısı nedir?

Virüs benzeri parçacık aşısında genetik materyale sahip olmayan virüs kabukları, hastalığa yol açan virüsün yapısını taklit ediyor. Söz konusu virüs kabukları böylece insan vücudunda antikor oluşmasını sağlıyor. Türkiye'nin geliştirdiği virüs benzeri parçacık aşısında virüsün sahip olduğu dört yapısal protein "aşı antijeni" şeklinde kullanılıyor. Virüs benzeri parçacıkların enfeksiyona neden olmayacak biçimde virüsü taklit ettiği belirtilirken, bağışıklık reaksiyonu yaratan bu parçacıkların hastalığa yol açmadığı ifade edildi. 

Virüs benzeri parçacık aşısı nasıl uygulanacak?

Virüs benzeri parçacık aşısı, koldan kas içerisine uygulanmayacak. Söz konusu aşı deri altına uygulanacak. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@