Eskişehir'de yasaklanması ile gündeme geşen Anadolu Fest'in organizatörü Serdar Can, festivalin 29 Eylül-2 Ekim arasında Konya’da yapılacağını duyurdu.

Anadolu Fest Organizatörü Serdar Can'ın, sosyal medya hesabından paylaştığı Anadolu Fest’in Konya’da yapılacağına yönelik tanıtım videosu gündemde ilgi çekti. Paylaşımda, festivalin 29 Eylül-2 Ekim 2022 tarihleri arasında Grand Hotel’de yapılacağı ve diğer ayrıntıların da çok yakında açıklanacağı belirtildi.

Günün Eğlencesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanının Metro Seyahati Oldu! "Çek Panpa!" Günün Eğlencesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanının Metro Seyahati Oldu! "Çek Panpa!"

Eskişehir’de 12-15 Mayıs günleri arasında yapılacağı açıklanan Anadolu Fest, Eskişehir Valiliği’nin yasak kararı üzerine iptal edilmiş, ancak tarihi 9-12 Haziran’a ertelenen festival yine onay alamamıştı.

“Geldiğimiz noktada üzülerek diyalog ve hukuk zeminindeki çabalarımızın çözümsüz kaldığını sizlerle paylaşmak durumundayız. Eskişehir Anadolu Fest biletlerinizi, almış olduğunuz satış noktasına giderek iade edebilirsiniz" açıklaması ile iptali duyurulan festival Konya'da yapılması ile de ayrıca dikkat çekti.

Eskişehir Valiliği tarafından, festivalin iptal kararında, tepki çeken ve bahane olarak nitelendirilen şu ifadeler yer almıştı:

"DEAŞ, PKK/KCK ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda ülkemiz genelinde ses getirecek eylemler hazırlığı içinde bulundukları, Anadolu Fest müzik festivalinin yapılacağı mola tesislerinde yerleşim yerlerine yakın olması, kamu güvenliği açısından tehdit oluşturabilecek birçok grubun giriş ve çıkışının denetlenemeyeceği bir bölge olması, benzer etkinlikler planlanırken gelişigüzel yer seçimi yapılması, gerekli izinlerin son güne bırakılması, daha önceki yıllarda yapılan etkinliklerde mevzuat kapsamında suç sayılan birçok fiilin tespit edilmiş olması hususları göz önünde bulundurulmadan etkinlik planlandığı, ayrıca DEAŞ terör örgütü ile ilgili istihbari bilgi bulunduğu, 20/04/2022 tarihinde Bursa'da yapılan saldırıyı üstelenen şahısların halen yakalanamadığı göz önünde bulundurulduğunda düzenlenmek istenen etkinlik risk taşımaktadır."