Son dönemlerin en tartışmalı kurumlarından olan TÜİK, önce kurum içi istifalar ile gündeme geldi şimdi ise verileri sebebi ile mahkemeye verildi.

Enflasyonu siyasi talimatla düşük gösterip milyonlarca dar gelirlinin düşük zam almasına yol açtığı İddiasıyla mahkemeye verilen TÜİK siyasettin yanında sosyal medyanın da gündemi oldu.

Daha önce enflasyonu düşük göstermekle suçlanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), son olarak 1933'ten beri yayımladığı madde fiyat verilerini de yayından kaldırması sonrası mahkemelik oldu.

Dava Samsun'da 20 işçi ve memur emeklisi tarafından açılırken, suç bildirisinde; açıkladığı gerçek dışı enflasyonla memur ve emekli maaşlarına düşük zam verilmesine neden olduğu gerekçe gösterildi.

Şaka Değil Gerçek! Düğünlere de Ayar Geld! Gelin Kuaföre Gitmeyecek! Sadece Yakın Akraba Davet Edilecek! Hediye Yok! Şaka Değil Gerçek! Düğünlere de Ayar Geld! Gelin Kuaföre Gitmeyecek! Sadece Yakın Akraba Davet Edilecek! Hediye Yok!

TÜİK hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda, TÜİK yöneticileri hakkında kamu davası açılması talep edildi ve yapılan suç duyurusunda TÜİK'in gerçek enflasyon rakamlarını karartıp siyasi iktidardan talimatla aldığı düşük oranları açıkladığı ifade edildi.

TÜİK yetkililerinin görevi kötüye kullanma (TCK Md.257), resmi belgede sahtecilik (TCK Md.204) ve Bilgi Edinme Hakkı Kanununu ihlal suçu işlediği iddia edilen suç duyurusu dilekçesinde, şu cümleler yer aldı;

“TÜİK gerçeklerden uzak enflasyon rakamları açıklayarak halkı yanıltmaktadır. Bir yılda fiyatlar yüzde 200-250 artmışken TÜİK'in gerçeğe aykırı yüzde 73.5 yıllık enflasyonu doğrultusunda memur ve emekliye zam yapılması vatandaşın alım gücünü telafisi mümkün olmayan ölçüde zedelemektedir”