Türkiye İstatistik Kurumu, tüketici fiyatlarının mart ayında en çok dana etinde arttığını ve en fazla fiyat düşüşünün de kara yoluyla şehirlerarası yolcu taşımacılığında olduğunu açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu, tüketicilerin ay bazında en çok nelere harcama yaptığını ve en az nerelerden harcamaları kıstığına dar bir rapor yayımladı. Yayınlanan raporda, mart ayı içerisinde dana etinde, şarküteri ve diğer et çeşitlerinde yüzde 15,16 oranında bir artış gözlemlenirken tüketiciler, yumurta ve yumurta ürünlerine yüzde 11,16 oranında artışla harcama gerçekleştirdi. Bu artışı yüzde 10,88 ile paket turlardaki artışlar izledi.

Mart ayında en çok fiyat artışı en çok dana eti ürünlerinde gözlemlenirken en az fiyat artışı da şeker de meydana geldi

Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayındaki en çok fiyat artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 9,40 oranında orta öğretim, yüzde 6,66 ile yemek odası ve oturma odası mobilyaları, yüzde 6,19 oranında da kahveye harcama yapıldığını ifade etti. Ayrıca yüzde 5,89 oranında kümes hayvanları eti, yüzde 5,38 oranında ilaçlar ve yüzde 4,96 oranında da makarnaya tüketiciler harcama yaptı.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Geçtiğimiz ay en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 6,25 ila kara yolu şehirler arası yolcu taşımacılığında gerçekleştiğini açıklayan TÜİK, bunu yüzde 5,01 ile sebzeler, yüzde 3,79 ile kadın giyimi, yüzde 2,15 ile erkek giyimi ve yüzde 1,91 ile de diğer katı ve sıvı yağlara harcama yapıldığını ve fiyatların düşüş gösterdiğini belirtti. Bunların yanı sıra, taze süt alımının yüzde 1,29 oranında düştüğünü, yüzde 1,19 ile margarin, yüzde 0,96 ile katı yakıt ve yüzde 0,86 ile de kadın ayakkabısı geçtiğimiz ay harcama oranı düşen ürünler oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu, yapılan araştırmalar sonrasında yayınladığı verilerde en az fiyat düşüşünün de yüzde 0,42 ile şekerde görüldüğünü açıkladı.