TÜİK'in yıllık ve aylık enflasyon açıklaması sonrasında maaş zamları kesinleşecek gibi duruyor. Memur ve emekliler, alacakları maaş zammına ilişkin beklentilerini sürdürüyor. Peki ya yüzde kaç oranında zam yapılacak? TÜİK Aralık 2022 enflasyonuyla birlikte yıl boyu enflasyon sonuçları açıklanıyor.

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

TÜİK'in bugün yaptığı açıklama sonrasında Aralık 2022 ve 2022 yılına ait enflasyon oranları belli oldu. Buna göre 2022 yılı enflasyonu %64 iken Aralık ayı enflasyonu ise %1,18 olarak açıklandı. Şimdi ise tek bir soru soruluyor. Emekli ve memur maaş zammı ne zaman açıklanacak? Bu sorunun yanıtı hükümet yetkilileri tarafından verildi mi? Son dakika gelişmelerini sizler ile paylaşacağız.

Enflasyon Beklentinin Altında!

Aralık ayı enflasyonu, beklentinin çok altında açıklandı. Öte yandan ENAG'a göre durum çok daha farklı. Yine de Aralık 2022'de 1,18'den daha yüksek bir oran beklenmekteydi. Şimdi ise enflasyon oranına göre yeni maaş zamları açıklanabilir.

Emekli ve Memura Zam Ne Zaman?

TÜİK enflasyon oranları açıklandı ve emekli ile memura yeni bir zam yapılması bekleniyor. Bu doğrultuda nasıl bir adım atılacağı en kısa sürede belli olacaktır. Üstelik refah payının eklenmesiyle birlikte enflasyonun üzerinde bir zam yapılması da muhtemel. Bakalım memur maaşları gerçekten de yüksek oranda zamlanacak mı? 

Asgari Ücret Önceden Açıklandı

Asgari ücret, Aralık ayı sonunda zaten açıklanmıştı. Ortalama %55'lik bir zam ile maaşlar yükseldi. Ancak açıklanacak diğer zamlar henüz netleşmiş değil. Milyonlarca asgari ücretli müjdeli haberi aldı. Sırada ise milyonlarca memur, memur emeklisi, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklisi bulunuyor.