Tüm borçlar siliniyor! Borcu olanlar için bu son şans! 31 Ağustos’a kadar başvuru yapmayan fırsatı kaçırır!

Tüm borçlar siliniyor! Borcu olanlar için bu son şans! 31 Ağustos’a kadar başvuru yapmayan fırsatı kaçırır! İndirim ve taksit başvuru şartları haberimizde…

Ekonomi 26.08.2021 - 07:39 26.08.2021 - 07:39 Volkan Arık

Tüm borçlar siliniyor! Borcu olanlar için bu son şans! 31 Ağustos’a kadar başvuru yapmayan fırsatı kaçırır! Borcu olan yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren taksitlendirme dönemi için başvurular 31 Ağustos 2021 tarihinde sona erecek. Bu kapsamda 30 Nisan 2021 öncesine ait ödenmemiş vergi borçları 3 yıla kadar yapılandırılabiliyor. Taksitli ödemeyi tercih eden vatandaşlardan herhangi bir faiz alınmıyor. Aynı zamanda borcunu peşin ödeyenlerin tüm faizi siliniyor ve sadece anapara ödemesi yapılıyor.

Vergi barışı için son günler. 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuru yapan vatandaşlar vergi borcunu taksitli ya da indirimli olarak ödeme imkanı bulacak. Yapılan hesaplamalar sonucunda çıkan tutarı peşin olarak ödemek isteyen vatandaşlar yüzde indirim alırken 3 yıllık taksit yaptıranlar ise faiz ödemeden taksitli borç ödeme imkanı bulacak. 

tum-borclar-siliniyor-borcu-olanlar-icin-bu-son-sans-31-agustosa-kadar-basvuru-yapmayan-firsati-

SON BAŞVURU 31 AĞUSTOS'TA

Vergi barışı 30 Nisan 2021 öncesine ait ödenmemiş Vergi borçlarını kapsıyor. Ödenmemiş vergi borçlarının 18 taksitle yapılandırılması için son başvuru tarihi ise 31 Ağustos 2021 olarak açıklandı. Taksitlendirme işlemlerinde bu süre içerisinde yapanlar 30 Eylül 2021 de ilk taksit ödemesini yapacak. Taksitle ödeme yapan vatandaşlardan faiz alınmazken aynı zamanda düşük oranlı katsayılar uygulanacak. Vergi borcunu farklı olarak ödemek isteyenlere 6 eşit taksit için 1.09, dokuz eşit taksit için 1.135, 12 eşit taksit için 1.18 ve 18 eşit taksit için 1.27 katsayısı uygulanacak. 30 Nisan 2021 tarih öncesine dair ödenmemiş vergi borcu hesaplanan vatandaşlar peşin ödeme yapmak istemeleri durumunda 30 Eylül'e kadar ödeme yapabilecek. Peşin ödeme yapan vatandaşlara vergiler üzerinden indirim uygulanacak.

tum-borclar-siliniyor-borcu-olanlar-icin-bu-son-sans-31-agustosa-kadar-basvuru-yapmayan-firsati-2

İLK TAKSİT ÖDEMESİ 30 EYLÜL'DE

Vergi barışı olarak bilinen vergi borçlarının affı kapsamında aynı zamanda SGK borçları ve genel sağlık sigortası primi borçları da taksitlendirilebiliyor. 31 Ağustos 2021 tarihine kadar taksit işlemlerini yaptıran vatandaşların ilk taksiti 30 Eylül 2021 günü ödemesi gerekiyor.

tum-borclar-siliniyor-borcu-olanlar-icin-bu-son-sans-31-agustosa-kadar-basvuru-yapmayan-firsati--3

VERGİ BORCU TAKSİTLENDİRME NASIL YAPILIR?

Vergi borcu taksitlendirme işlemleri için en yakın vergi dairesine gidebilir ya da interaktif Vergi Dairesi sistemini kullanarak online başvuru yapabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi girişini e-devlet şifresi ve TC kimlik numaranız ile yapmak mümkün. Vergi borcu taksitlendirme bölümünde toplam borcunuz görünüyor. Buradan taksitlendirme yapmak istediğimiz sayıyı seçerek 6-9-12 ve 18 eşit taksitle vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Taksitlendirdiğiniz vergi borcu ödemelerini de yine interaktif Vergi Dairesi üzerinden yapmak mümkün. 30 Eylül'de ilk taksit ödeme gününde sisteme yeniden giriş yaparak kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@