Tüm borçlardan kurtulmak için son şans! Binlerce lira borcunuz silinecek, 30 Kasım tarihine kadar başvuru yapın. Kamu alacaklarının yapılandırılması işlemleri bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda sona erdi. Ancak şu andaki genel sağlık Sigortası prim borcu bulunan vatandaşlar için yapılandırma ve borçları sildirme süreci hala devam ediyor. Son tarihi için geri sayım başladı. GSS prim borcu bulunanların 30 Kasım tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Bu tarihe kadar başvuru yaparak gelir testi yaptıranların tüm borçları silinecek.

Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan vatandaşlar için son duyuru geldi. 30 Kasım tarihine kadar vatandaşların başvuru yaparak gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Gelir testi sonucunda borcunu ödeyemeyecek durumda olan vatandaşların borçları devlet tarafından ödenecek ve silinecek. Ancak gelir testi yaptırmayanların borçlarını yılsonuna kadar kapatmaları gerekiyor. Borcunu yılsonuna kadar kapatmayı taahhüt eden vatandaşlar sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edecek. 2021 yılı sonunda borçların ödenmemesi halinde ise sağlık hizmeti alınamayacak. Peki genel sağlık Sigortası gelir testi nasıl yaptırılır? GSS prim borcu yapılandırma hakkında detaylar…

tum-borclardan-kurtulmak-icin-son-sans-binlerce-lira-borcunuz-silinecek-30-kasim-tarihine-kadar-3

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM BORCU YAPILANDIRMA

Bildiğiniz üzere kamu alacaklarının yapılandırılması işlemleri geçtiğimiz aylarda sona ermiş borç ödemeleri başlamıştı. Ancak genel sağlık Sigortası yapılandırma işlemleri ise hala devam ediyor. Genel sağlık Sigortası borcu bulunan ve borcunu yapılandırmak ya da tamamen sildirmek isteyen vatandaşların 30 Kasım’a kadar gelir testi yaptırmaları gerekiyor.30 Kasım’a kadar gelir testi yaptırmayan vatandaşların borçları silinmeyecek. Yılsonuna kadar borçlarına ödememeleri durumunda ise sağlık hizmetlerinden faydalanmaları mümkün olmayacak.

tum-borclardan-kurtulmak-icin-son-sans-binlerce-lira-borcunuz-silinecek-30-kasim-tarihine-kadar-2

GSS GELİR TESTİ NASIL YAPTIRILIR?

GSS gelir testi yaptırmak için bulunduğunuz il ya da ilçe merkezinde bulunan Sosyal güvenlik kurumu müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru yapmanız halinde ödeyemeyecek durumda olduğunuz tespit edilirse borçlarınız tamamen siliniyor. Yani sizin yerinize borçları devlet karşılıyor. Genel sağlık Sigortası prim borcunu ödeyecek durumda olan vatandaşlar için ise yılsonuna kadar yapılandırma işlemleri yapılıyor. Yapılandırmadan faydalananlar borçlarını taksitli olarak ödeyebilirken aynı zamanda sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ediyor.

tum-borclardan-kurtulmak-icin-son-sans-binlerce-lira-borcunuz-silinecek-30-kasim-tarihine-kadar-1

GENEL SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

Genel Sağlık Sigortası, herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların en düşük primle sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için başlatılan sağlık hizmetidir. Gelir durumu olmayan vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırarak hiçbirini ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Gelir durumu olmayan vatandaşların prim borcunu devlet ödüyor. Belli bir gelire sahip olan ancak sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların prim borcu ise en düşükten ödeniyor.