Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Maaşlara ek 500 TL ödeme yapılacak. Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yatacak, 3 ay sürecek. Yükselen döviz kurları ve enflasyon nedeniyle milyonlarca çalışan zor günler geçiriyor ve hayatını devam ettirmekte güçlük çekiyor. Yılbaşına kısa bir süre kala yeni yıl zammı beklenirken işverenler ise farklı bir hamle yaparak çalışanlarını biraz da olsa rahatlatmak istiyor. Piyasada döviz kurunun artışı ile birlikte yükselen fiyatlar sonrasında bazı iş insanları çalışanlarına maaşlarına ek 500 TL ödeme yapma kararı aldı. Ödemeler Kasım, Aralık ve Ocak ayında hesapları yatırılacak. 3 ay boyunca devam edecek ödemeler sonrasında yılbaşında da maaşlara zam gelecek.

Çalışanların Maaşlarına ek 500 TL ödeme yapılacak. Kasım Aralık ve Ocak aylarında hesaplara geçecek ödemeler Özel sektör çalışanlarına veriliyor. 3 ay boyunca sürecek olan ek ödeme işverenlerin kendi insan tipine göre yapılıyor. Ancak alınan karar doğrultusunda Ortalama 500 TL olarak hesaplara yatırılacağı öğrenildi. İşveren Kendi durumuna göre ödemeyi daha yüksek ya da daha düşük yapabilir. Ödemeler maaş zammı olarak geçmiyor. Ocak ayında çalışanlar belirlenen enflasyon oranları doğrultusunda zam alacak.

tum-calisanlari-ilgilendiriyor-maaslara-ek-500-tl-odeme-yapilacak-kasim-aralik-ocak-aylarinda-ya-3

3 AY EK ÖDEME YAPILACAK

Özel sektörde çalışan binlerce kişi özellikle son dönemlerde artan fiyatlar nedeniyle geçinmekte güçlük çekiyor. Dolar kurunda yaşanan artış Enflasyonun da doğrudan etkilerken vatandaşların kazandığı para hayatını devam ettirmeye yetmiyor. Ocak ayında çalışanların maaşlarına zam gelecek. Ancak bazı işverenler ocak ayını beklemeden ek ödeme ile çalışanlarını rahatlatmak istiyor. İş verenler aldıkları karar doğrultusunda 3 ay boyunca çalışanlarının hesaplarına 500 TL ek ödeme yapacak. Ortalama 500 TL olarak verilecek olan ödemeler yeni zamlı Maaşlar yatıncaya kadar devam edecek.

tum-calisanlari-ilgilendiriyor-maaslara-ek-500-tl-odeme-yapilacak-kasim-aralik-ocak-aylarinda-ya-2

MAAŞ ZAMMI YERİNE GEÇMİYOR

İşverenlerin kendi inisiyatifleri doğrultusunda aldıkları bu karar tamamen Özel sektör çalışanlarına ekonomik anlamda biraz da olsa rahatlatmak için verildi. Yani maaş zammının yerine geçmiyor. Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yapılacak olan ödemeler ek ödeme olarak hesaplara yansıyor. Ocak ayında ise tüm çalışanlar enflasyon oranları doğrultusunda yapılacak olan görüşmeler sonrasında zam olacak. Zamlı maaşlar ödenene kadar çalışanlarının cebini rahatlatmak isteyen iş verenler ek ödeme yapmayı söndürecek. İş verenlerin aldığı karara göre 3 ay boyunca yapılacak olan ek ödemeler karşılıksız olacak yani geri ödeme olmayacak.

tum-calisanlari-ilgilendiriyor-maaslara-ek-500-tl-odeme-yapilacak-kasim-aralik-ocak-aylarinda-ya-1

SALGIN HERKESİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Koronavirüs salgını 2020 ve 2021 yılında tüm dünyayı olumsuz etkiledi. Salgının ekonomik etkileri hala devam ederken birçok ülke krizin eşiğine geldi. Türkiye'de de vatandaşlar iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı, birçok kişi işsiz kaldı. Devlet desteği ödemeleri ile ayakta kalmaya çalışan milyonlarca kişi bir an önce salgının bitmesini 2022 yılında ise işlerin yoluna girmesini bekliyor. Ancak sektörleri üzerinde salgının etkileri hala sürerken vatandaşlar da ekonomik anlamda zorlamıyor. Ülkemizde bir de artan döviz kurları işin içine eklenince özel sektörü çalışanlarının maaşları ile geçilmesi neredeyse imkansız hale geldi.