Önce Ukrayna işgal yapan Rusya ile, sora ise Tayvan ziyaretiyle Çin ile gerginlik yaşayan ABD son yaptığı ortaklık ile artık resmen "savaş hazırlığı" ilanı vermiş oldu.

Son günlerde dünya medyasında "Kuzey Kore'ye karşı harekete geçiyor" manşetleri ile yer alan ABD,  Güney Kore ile ortak olarak gerçekleştireceği askeri tatbikatın, son yılların en büyüğü olacağı bilgisi ile korku saldı.

 Güney Kore, bölgede tansiyonu yükseltecek kararı, nükleer tehditlerini artıran Kuzey Kore karşısında ABD ile son yıllardaki en büyük ortak askeri eğitim tatbikatına gelecek hafta başlayacağı şeklinde duyurdu.

Avrupa Bu Adamı Konuşuyor! Mahkemeye Bile Çıplak Gitti Ve Yasalardaki Boşlukar İle Kendini Savundu! Avrupa Bu Adamı Konuşuyor! Mahkemeye Bile Çıplak Gitti Ve Yasalardaki Boşlukar İle Kendini Savundu!

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamaya göre, "Ulchi Özgürlük Kalkanı" adı verilen müttefiklerin yaz tatbikatı, 22 Ağustos-1 Eylül döneminde gerçekleştirilecek ve tatbikatta, savaş uçakları, deniz zırhlıları, tankların yanı sıra binlerce asker yer alacak.

ABD ve Güney Kore'den Kuzey Kore'ye gözdağı - Son Dakika Haberler

İlk 4 gününde sivil savunma eğitiminin verileceğinin öğrenildiği tatbikatta, insansız hava araçları ve yeni nesil savaş teknolojilerinin kullanımı da eğitim başlıkları arasında yer alırken, ortak saldırı ve cepheye ikmal eğitimleri yapılacağı açıklandı.

Bu arada her ne kadar ABD Savunma Bakanlığı, ABD, Güney Kore ve Japon donanmalarının 8-14 Ağustos'ta Hawaii kıyılarında füze uyarı, balistik füze arama ve izleme tatbikatlarına katıldığını, bunun üç taraflı iş birliğini ilerletmeyi amaçladığını açıklasa da, Kuzey Kore'nin müttefik güçlerce yapılan her tatbikatı "işgal provası" ve nükleer silahlardan caydırma girişimi olarak değerlendireceğine ve bu gerekçe ile de tatbikata tepki göstereceğine kesin gözü ile bakılıyor.

Dünya Kuzey Kore lideri Kim Jong-un yeni yasağını konuşuyor

Kuzey Kore, bu yıl yeni füze denemeleri yapmaya başlarken Kim Jong Un'un tehditlerinin de ardından, ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin ve Güney Koreli mevkidaşı Lee Jong-sup, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un tehditlerinin ardından temmuzda yaptıkları açıklamada, müttefiklerin caydırıcı duruşunu güçlendirme ve 2022'nin ikinci yarısında ortak askeri tatbikatı genişletme konusunda anlaştıklarını duyurmuştu. (AA)