Dolar kurundaki düşüşün etkisiyle gerileyen altının gram fiyatı bugün yeniden yükseldi. Ancak ABD'de Cuma günü açıklanacak enflasyon verileri asıl durumu gösterecek.

Dünyanın en değerli madenlerinden biri olan ve yatırımcılar tarafından güvenli bir liman olarak nitelendirilen altın, son dönemde fiyatlarındaki rekor artışla dikkat çekiyor.

Ülkemizde dün dolar kurundaki düşüşün etkisiyle 771,2 liraya kadar gerileyen altının gram fiyatı bugün yeniden 784,2 liraya yükselmiş durumda ve bu rakamdan işlem görüyor.

Ancak analistler, tüm piyasanın ABD'de Cuma günü açıklanacak enflasyon verilerini beklediğini belirterek, vatandaşların hesabını bu duruma göre yapmaları gerektiğini vurguluyor. Beklenildiği üzere enflasyon verilerinde yükselme olursa Altın fiyatları da ciddi bir yükselişe geçecek. Altın yarımcısını tedirgin eden bu gelişme altın almak isteyenler için fırsat oluşturabilecek.

Yeni tip koronavirüs salgınında ortaya çıkan Omicron varyantına ilişkin endişelerin azalması ile risk iştahının arttığını belirten analistler, ABD'de cuma günü açıklanacak enflasyon verileri öncesinde altının ons fiyatındaki dalgalanmanın sürebileceğini belirtiyorlar.

altin_shut1_16_9_1603786811

Beşiktaş Fenerbahçe Derbinde Mansur Yavaş Damgası! Mansur Yavaş Hangi Takımlı? Beşiktaşlı mı? Fenerbahçeli mi? Beşiktaş Fenerbahçe Derbinde Mansur Yavaş Damgası! Mansur Yavaş Hangi Takımlı? Beşiktaşlı mı? Fenerbahçeli mi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Kasım ayı için ‘Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları' verisini açıklamıştı. Veriye göre, en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde yüzde 9,10, tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde ise yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altında gerçekleşmişti.

Altının artık sadece uzun vadeli olarak değil orta ve kısa vadeli yatırımlar için de tercih edilmesi nedeni ile hemen herkes altın fiyatlarındaki son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor.

Fed'in açıklamaları odağında olan altın piyasasında yükseliş denemeleri 1.790 doların üzerinde. Yukarı yönlü hareketin sürmesi için 1.800 doların aşılması önem taşıyor çünkü ons altında yeniden yükseliş eğiliminin ön plana çıkabilmesi için bu seviye üzerinde istikrarlı bir tutunma yaşanması gerekiyor.

Altin-18

Altın yorumları ile ünlü yazar Haluk Özdil ile “ABD’de mesela şu an işgücü bulunamıyor. Amerikan halkının işlerine bağlılık politikası değişmiş durumda. 15 Aralık’tan sonra 800’ü geçen altının 1000 lira bandına doğru gideceğini düşünüyorum” dedi.