Ödemeler Pazartesi günü itibariyle başlayacak. Tek şart aranıyor! Başvuru yapan tüm kadınlar PTT şubelerinden 650 TL nakit destek ödemesi alabilecek. Detaylar haberimizin devamında sizlerle...

Devam eden pandemi koşullarında vatandaşlar ekonomik destek ve yardımlara yönelik araştırmalarını artarak sürdürüyor. Yaklaşan Kış aylarına istinaden sosyal yardımlara da hız verilmiş durumda. Öte yandan hali hazırda, pandemi öncesi verilen devlet destekleri de peyderpey ödenmeye devam ediyor. Eşi vefat eden kadınlara da sosyal hayata adaptasyon ve ekonomik açıdan zorluk yaşamamak adına Devlet desteği ödeniyor. PTT şubeleri üzerinden verilen yardımlar, iki ayda bir olmak üzere 650 TL tutarında gerçekleşiyor. 650 TL Ptt yardım ödemesinden kadın vatandaşlar yararlanabiliyor. 650 TL nakit para yardımı için tek şart aranıyor. Başvuru şartını yerine getiren tüm kadınlar PTT'den 650 TL tutarında nakit para desteği alabiliyorlar. İki ayda bir olmak üzere ödenen 650 TL tutarındaki yardım yılda 3900 TL'ye tekabül ediyor. Sosyal kart sahiib vatandaşlar PTT ATM'lerinden de ödeme alabiliyorlar. PTT 650 TL nakit para desteğinin detaylarına haberimizin devamında sizler için yer verdik.

DEVLETTEN KADINLARA YÖNELİK DESTEK ÖDEMESİ

Eşini kaybetmiş kadın vatandaşlar, herhangi bir sosyal güvenceleri de bulunmuyor ve işsiz durumdalarsa Devletin sosyal yardımlarından yararlanabiliyorlar. Gıda yardımı, nakit para yardımı, yakacak yardımı vb. tüm yardımlar vatandaşlar için seferber ediliyor. Ayrıca PTT şubeleri ve ATM'lerinden 2 ayda bir olmak üzere 650 TL tutarında dul maaşı ödemesi de gerçekleştiriliyor. Diğer taraftan vefat eden sigortalının geride kalan eşine dul maaşı bağlanıyor.

650 TL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Dul maaşı için başvurular kadın vatandaşlar tarafından ikamet ettikleri il veya ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf'larına (SYDV) yazılı başvuru ile gerçekleştiriliyor. Başvuruda yalnızca T.C. Kimlik fotokopisi gerekiyor.

DUL KADINLARA İKİ MAAŞ MÜJDESİ

Eşini ve babasını kaybeden dul ve yetim kadın vatandaşlar, hem eşinin hem de babasının maaşını alma hakkı kazanabiliyor. Bunun için eşin ve babanın farklı sigorta kollarına bağlı olmaları önem taşıyor.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANA 65 YAŞ AYLIĞI BAĞLANIYOR

65 yaşını doldurmasına karşın herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve emekli olamayan vatandaşlara SYDV'larına müracaat etmeleri halinde 65 yaş aylığı olarak bilinen yaşlılık-muhtaçlık aylığı bağlanmaktadır. Başvuru şartları arasında hane içi gelirin kişi başı 701 TL'den az olması bulunmaktadır. 65 yaş aylığı 2021 yılında zamlı olarak tüm hak sahiplerine her ay düzenli olarak ödenmektedir.