Dünyayı yeni bir pandemi ile tehdit eden Omicron sonrası birçok ülke olağanüstü önlemler almaya başladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Omicron hakkındaki açıklamaları ve bir çok kurumdan ve doktordan yapılan “yeni aşı” gereği çağrıları sonrası önce Türkiye de dahil birçok ülke Güney Afrika seyahatlerini yasaklamış, sonrasında ülkeler İsrail başta olmak üzere kapılarını tamamen kapatmaya başladılar.

Kovid-19'un Omicron varyantı Avrupa dahil birçok ülke de peş peşe görülmeye başlamıştı. Dünya iki yıldır koronavirüs ile mücadele ederken Güney Afrika'da ortaya çıkan ve buradan diğer ülkelere yayılan Omicron varyantı ikinci defa insanları alarma geçirdi.

Şu ana kadar 38 ülkede tespit edilen Omicron varyantı öncesinde başlayan pandemi ile mücadele ve yaptırımları da hem hızlandırdı hem de şimdiye kadar verilen tavizleri ortadan kaldırdı.

Sosyal Medya Saat 21:00'a Kilitlendi! Kılıçdaroğlu Ne Açıklayacak? Ne Dedi? Önemi Açıklama Ve Önerisi Ne? Sosyal Medya Saat 21:00'a Kilitlendi! Kılıçdaroğlu Ne Açıklayacak? Ne Dedi? Önemi Açıklama Ve Önerisi Ne?

35160

Koronavürüsün en etkilediği ülkelerden birisi olan ABD’de bugüne kadar gösterilen tavizlerin üzerini çizmeye başlayan ilk ülkelerden oldu. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi tabi ki geçtiğimiz günlerde Omicron vakasının ülkede görülmesi.

Öğretmen, polis, itfaiye gibi kamu çalışanlarının ve özel ve devlet okulu çalışanlarının hali hazırda aşı olması zorunlu olduğu New York eyaletinde, Belediye Başkanı Bill de Blasio Omicron sonrası yaptırımları uygulamaya başlayacağını 27 Aralık'tan itibaren geçerli olacak şekilde özel sektör çalışanlarına Covid-19 aşısı zorunluluğu getirileceğini açıklayarak duyurmuş oldu.

Belediye Başkanı Bill de Blasio geçtiğimiz yılın kış aylarının Delta varyantından dolayı zorlayıcı geçtiğini hatırlatarak bu kez artan Omicron vakalarına karşı erkenden önlem almak istediklerini, dolayısı ile aşılamanın kış tatili döneminde hastalığın yayılmasını önlemesi amacı ile yapılacağını belirtti.

Özetle; özel sektör çalışanlarına gelen aşı zorunluluğu sonrası New York’ta aşı zorunluluğu 12 yaşından büyük herkese uygulanacak oldu.

OMİCRONUN KORONAVİRÜSTEN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR? UZMANLAR KONU İLE İLGİLİ NE DİYOR?

resized_0238b-b46108adt25_mozambikteomicronvaryan222

Öncelikle hastaların hastaneye "halsizlik" şikayetiyle geldiğini söyleyen uzmanlar, ayırt edici özelliklerin hafif kas ağrıları, kuru öksürük ve boğazda kaşıntı hissi olduğunu belirtiyorlar.

Omicron'da görülen semptomlar normal grip enfeksiyonlarıyla çok benzer bir seyir gösterdiğini belirten uzmanlar yeni varyantın çok daha hafif belirtilerle geçtiğini anlatıyorlar.

Son olarak Omicron sonrası hastalığın 5 yaş altı çocuklarda çok daha sık rastlandığını unutmayın.