Tartışmalar ile başlayan Kanal İstanbul artarda iptal haberleri ile geliyordu. Mevcut ihalelere katılımda da problem yaşayan projelerin tümü sonunda iptal edildi.

Erdoğan "Türk ekonomisini geleneksel modellerle kurtaramayacağımızı gördük" Dedi! Erdoğan "Türk ekonomisini geleneksel modellerle kurtaramayacağımızı gördük" Dedi!

Yapım ihalelerinin, daha tapu süreci tamamlanmadan başlaması tepki çeken TOKİ, Kanal İstanbul çevresine kurulacak Yenişehir kapsamındaki projelerini iptal etti.

Arnavutköy’de etaplar halinde yapacağı konut projelerinin çıktığı 5 ihaleden 3’ü geçtiğimiz günlerde iptal olan TOKİ, geri kalan 2 ihaleyi de 13 Aralık günü iptal etme kararı aldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı TOKİ, Kanal İstanbul'un çevresine kurulacak konut projeleri ile ilgili olarak, hem henüz tapu süreci bitmediği için fazlası ile tepki görmüş, hem de yaptığı ihalelere katılımcı bulamamıştı.

Sazlıbosna Baraj havzasında Kanal İstanbul manzaralı “tarla” niteliğine sahip henüz tapusu olmayan yerlerdeki inşaat projelerinin üç, dört ve altıncı etapları için gerçekleştirilecek ihaleler geçtiğimiz hafta kurum tarafından iptal edilmişti. TOKİ, ekim ayında gerçekleştirdiği birinci ve ikinci etap ihalelerini de 13 Aralık tarihinde aldığı kararla iptal etti.

kanal-istanbul

Böylelikle kanal güzergahında inşa edilecek toplam 3 bin 100 konut için açtığı 5 ihale de iptal olurken  her iki ihalenin iptal gerekçesi de “proje alanında yer değişikliği yapılması” olarak gösterildi.

TOKİ, geçtiğimiz günlerde de 679 konutluk üçüncü etap için 23 Kasım'da gerçekleştirdiği ihaleyi “teklif veren istekli çıkmaması” nedeniyle iptal ettiğini açıklamıştı. 669 konutluk dördüncü etabın ihalesi ise 29 Aralık'ta düzenleneceği duyrulmuş olmasına rağmen TOKİ tarafından 7 Aralık günü gerçekleştirilmeden iptal edilmişti.

İhaleleri daha önce kamuoyunun gündemine taşıyan CHP'li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, "Biz zaten daha tapusu çıkmamış tarlayı ihaleye çıkıyorsunuz böyle saçma sapan şey mi olur demiştik. Dediğimize geldiler" derken doların artması ve dolayısı ile maliyetlilerin yükselmesini de iptal kararlarında etkili olduğunu belirtirken “Kanal İstanbul'u bırakın da mutfaktaki yangını söndürün zaten." Dedi.