Türkiye'nin Büyük bir merakla beklediği asgari ücret zammı son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Milyonlarca çalışan vatandaş arama motorunda asgari ücrete ne kadar zam gelecek? Asgari ücret 2022 de ne kadar olacak gibi soruların yanıtına ulaşmaya çalışıyor. Yeni yılda milyonlarca Asgari ücretli çalışanın maaşına en az %30 zam gelmesi bekleniyor. Ayrıca hükümet tarafından işverene prim desteği sağlanacak. Yeni yılda asgari ücret artışına ilişkin birkaç farklı formül var. Ancak bunlar arasında en çarpıcı olan ise net asgari ücretin 4462 TL olabileceği iddiası.

Asgari ücret zammı görüşmeleri Aralık ayının ilk gününde başladı. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret zammı vatandaşlar tarafından da ilgiyle takip ediliyor. Asgari ücretin enflasyon rakamlarından çok fazla artması beklenirken de hükümet işverene destek olmak için de kolları sıvadı. Asgari ücret artışı ile birlikte çıkacak olan maliyetin hafifletilmesi için işletmelere vergi ve prim desteği sağlanacak. Yapılan son hesaplamalara göre 2022 asgari ücret zammı %31 olması durumunda Maaşlar 4194 lira, yüzde 37 olması durumunda 4373 lira ve yüzde 39,76 olması durumunda ise 4 bin 462 lira olacak. Ayrıca Asgari ücretli ama sonrasında işsizlik maaşı, asgari geçim indirimi, iş göremezlik ödeneği, evde bakım maaşı, engelli maaşı ve yaşlılık maaşı da zamlanacak.

2022 asgari ücret maaş zammı ne kadar olacak?

Asgari ücret tespit Komisyonu Aralık ayının ilk gününde toplandı ve asgari ücret görüşmeleri başladı. Yavaş yavaş asgari ücret zammı konusunda net rakamlar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Asgari ücrete Enflasyonun üzerinde ve refah Payı da eklenerek zam yapılması halinde artış oranının yüzde 30’u geçeceği tahmin ediliyor. Bu rakam aynı zamanda hükümetin işverenlere vereceği vergi desteği ile daha da artacak.

tum-turkiyenin-bekledigini-asgari-ucrette-son-rakam-ortaya-cikti-yeni-maaslar-4-bin-462-lira-ola-2

4462 TL olabilir

Asgari ücret zammına ilişkin Bugüne kadar hep 3500 ve 3700 TL arasında rakamlar konuşuluyordu. Ancak hükümetin son dönemlerde yaptığı açıklamalara bakılırsa asgari ücret zammı yüzde otuzu geçecek ve net asgari ücret 4462 TL civarında olacak. Yapılan sonra hesaplamalara göre tahmini asgari ücret şu şekilde olacak; 2022 asgari ücret zammı %31 olması durumunda Maaşlar 4194 lira, yüzde 37 olması durumunda 4373 lira ve yüzde 39,76 olması durumunda ise 4 bin 462 lira.

Sosyal yardım ödemelerine zam gelecek

Asgari ücret zammı sadece milyonlarca çalışanı yakından ilgilendirmiyor. Aynı zamanda işsizlik maaşı, evde bakım maaşı, yaşlılık aylığı, engelli aylığı, asgari geçim indirimi, iş görmemezlik maaşı gibi birçok maaşta asgari ücret zammı ile birlikte artacak. Kesin ve net asgari ücret zammı oranlarının Aralık ayının ortalarında açıklanması bekleniyor.