Tüm vatandaşlar için belirlenen son ödeme tarihi 31 Mayıs olarak açıklandı. Ödeme yapmayanlara astarı yüzünü geçecek ceza yansıyacak.

Tapu sahibi olan vatandaşlar için son günler yaklaştı. İş yeri ve ev sahibi olan, kendi adına tapusu bulunan vatandaşlar için 31 Mayıs 2023 tarihine kadar ödemesi gereken “Emlak Vergisi” hatırlatması yapıldı. Eğer 31 Mayıs 2023 tarihine kadar ödemeler yapılmazsa ödenecek emlak vergisini aşan bir borç ortaya çıkabilir. Peki, emlak vergisi ödemeleri ne zaman yapılır? Emlak vergisi 1. ve 2. taksit ödemeleri ne zaman? Emlak vergisi cezası ne kadar? İşte 2023 emlak vergisi hakkında detaylar... 

Milyonlarca vatandaş için yapılan açıklama kapsamında emlak vergilerinin 1. taksiti için ödemelerin 31 Mayıs tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı. Buna göre emlak vergisi ödemesini gerçekleştirmeyen vatandaşlar içinse ceza uygulanacağı açıklandı. Buna göre son güne kadar ödemelerin yapılmaması halinde gecikme cezası eklenecektir. 

2023 emlak vergisi ne kadar

2023 EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENECEK? 

2023 emlak vergisi 1. taksit ödemeleri Mart ayında başlayarak 31 Mayıs 2023 tarihine kadar süre verildi. 2023 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemeleri içinse Kasım ayı belirtildi. Bu doğrultuda ödemelerin her iki taksitinin geciktirilmesi halinde gecikme cezası uygulanacak. Tapusu bulunan vatandaşlar emlak vergisi ödemelerini e-Devlet üzerinden sorgulayabilmektedir. Muafiyet şartı bulunmayanların ödemelerini geciktirmeden yapması gerekmektedir.  

EMLAK VERGİSİ E-DEVLET SORGULAMA 

Emlak vergisi ödemekle yükümlü olan vergi mükellefleri Mart ve Mayıs ayları arasında 1. taksitlerini ödemelidir. Bunun için emlak vergisi sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden İnternet Vergi Dairesine girerek kontroller yapılabilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu linkinden giriş sağlanabilmektedir.  

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

emlak vergisi gecikme cezası 2023

E-Devlet üzerinden yapılacak olan sorgulamalar doğrultusunda vatandaşlar belediyeler üzerinden emlak vergisi ödemelerini yapabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden bağlı bankalar aracılığı ile de emlak vergisi ödemeleri gerçekleştirilebilmektedir. Ödemelerin zamanında yapılmaması halinde gecikme zammı emlak vergisi borcunun yüzde 2,5’i oranında aylık gecikme zammına maruz kalmaktadır.