Tüm yasaklar kalkıyor! Tam Normalleşme tarihi belli oldu

Tüm yasaklar kaldırılıyor. Tüm yasakların kaldırılacağı tarih belli oldu. Son 24 saatte 5 bin kişinin pozitif çıktığı 53 kişinin hayatını kaybetti virüste sona geliniyor.

Gündem 14.06.2021 - 09:45 14.06.2021 - 09:45 Berkay Keskin

Başta sağlık bakanı Fahrettin Koca olmak üzere, bir çok uzman yasaklar için sona gelindiğini dile getiriyor. Aşıda yaş sınırın gün içerisinde 40'a düşürüldüğü ve bugün 750 bin kişinin aşılanacağı açıklanması sonrası yasaklar kalkıyor.

Aşı yaşı 40'a indi: 750 bin kişi aşılanıcak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sabah saatinde yaşınız 40 ve üstüyse bu sabahtan itibaren randevu alabilirsiniz açıklaması sonrası kısa sürede 750 bin kişinin aşılanacağı duyurdu. Bu açıklamalar sonrası uzmanlardan tam normalleşme tarihi geldi.

Tam Normalleşme geliyor!

10 Haziran'da yaş sınırı 45'e düşürülmesi sonrası 14 Haziran tarihinde 40 yaşa düştü. Toplam aşılama dozu 33 milyonu geçen Türkiye'de ikinci dozunu alanların sayısı 13 milyona ulaştı. Koronavirüs salgınına karşı aşı hakkı tanınan grupların artmasıyla virüsten kurtuluyoruz.

Tüm Yasakların kalkacağı tarih belli oldu!

Dün 600 bin olan ve bugün 750 bin seviyesine çıkan aşılama sayısı sonrası uzmanlardan yasakların kalkacağı tarih açıklaması geldi. Prof Dr. Levent Akın "Günde yarım milyon kişi aşılanırsa temmuzun ortasından sonra her türlü sosyal aktiviye yapılabilir, sonbaharda tedbirler gözden geçirilir" açıklaması yaptı.

Prof. Dr. Necmettin Ünal ise "Aşılama hızını 1 milyona çıkarırsan 2 ayda bu iş biter. Türkiye'ye özgü varyant da ortaya çıkmaz" dedi.

Prof. Dr. Barış Otlu  ise "Alınan önlemlerle ve giderek yaygınlaşan aşılama ile bu yıl sonuna kadar normal düzenimize dönebiliriz " açıklaması yaptı.

Prof Dr. İsmail Balık ise "Günde 1 milyon doz aşı yaparsak temmuz sonuna kadar toplumsal bağılıklık hedefine erişiriz. Sonbaharda eski normalimize dönebiliriz" açıklaması yaparak tünelin ucunda ışığın göründüğünü açıkladı.

Yeni Vakalar Çok azalacak!

Türk Mikroyiboyoloji Cemiyeti başkanı Prof Dr. Barış Otlu: "Sağlık Bakanlığımız tarafından uygulanan Covid-19 aşılama programı ülkemizde giderek hızlanarak, aşıya erişim toplumumuzun büyük bir kesimi için mümkün hale gelmititr, neredeyse bir kaç ay içinde yeni vakalar çok azalacak" açıklaması sevindirdi.

Temmuzun 2. haftası Tüm yasaklar kalkacak!

Hava sıcaklığıyla olmasa da aşılamayla birlikte Temmuz ayının 2. haftası tüm yasakların kaldırılması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@