Atatürk ve Kuvayi Milliyeciler için idam fermanı çıkaran Vahdettin'e hain dediği için AKP iktidarının hedefine giren Tunç Soyer için soruşturma izni de verildi.

9 Eylül'deki İzmir'in Kurtuluşu törenlerini ve yaptığı konuşmayla iktidarın hedefi haline gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve belediye yönetimi hakkında 3 ayrı konuyla ilgili soruşturma izni verilmesi şaşkınlık yarattı.

İzmir'in Kurtuluş töreni sırasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerine atıfta bulunarak, “Yüz yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet hatta hıyanet içindeydi" diyerek konuşma yapan Tunç Soyer için harekete geçildi.

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

SORUŞTURMA 1

Emperyalizmin Vahdettin deneyi - Sinan Meydan - Köşe Yazıları – Sözcü

İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve belediye yönetimi hakkında soruşturma izni verirken ilk olarak edinilen bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı'nın ilk olarak, 1987 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çankaya’daki 6,6 dönümlük arazisini vererek yüzde 23,3'le hissedarı olduğu Hilton Oteli'ni soruşturma konusu yaptığı ortaya çıktı.

Hilton Oteli'nden belediyenin hakkı olan paraların tahsil edilmediği ve "kamu zararı oluştuğu" gerekçesiyle soruşturma izni verilen Tunç Soyer ve İzmir Belediyesi gündem oldu.

Tunç Soyer'in yanı sıra eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve belediyenin Mali Hizmetler ile Genel Sekreterlik birimlerinde görev yapan 5 kişiyle ilgili soruşturma kararının, Burhan Özfatura'nın başkanlığı döneminde yapılan otelin otopark gelirlerinin yüzde 50'sinin İzmir Büyükşehir'e verilmesi gerekirken yıllar boyunca tahsil edilmediği gerekçesi ile verildiği biliniyor.

İlginç olan ise iş insanı Mehmet Nafiz Günal'a ait Günal İnşaat'ın yaptığı otelle ilgili anlaşmayı imzalayan dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura ile sonraki dönemde koltuğa oturan Yüksel Çakmur ile 4 belediye yöneticisinin ise "zaman aşımı" gerekçesiyle soruşturma dışında tutulması oldu.

SORUŞTURMA 2

Vahdettin'in İngiliz işgal kuvvetlerine yalvarmasının belgesi ortaya çıktı

28 Eylül'de İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ulaşan bir diğer soruşturma izni ise Grand Plaza A.Ş.'nin yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Ayşen Uysal ile ilgili olurken, Fransa'da yaşadığı belirtilen Prof. Dr. Uysal'ın belediye iştiraki Grand Plaza'nın yönetiminde yer almasına karşın yönetim kurulu toplantılarına katılmadan maaş aldığı iddiaları gerekçesi ile oldu.

SORUŞTURMA 3

Türkiye'yi İngilizlere bırakalım - Siyaset - ODATV

Bir diğer soruşturma ise Tunç Soyer'in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde, Seferihisar'ın Ulamış Köyü'ne 2017 yılında kurulan et entegre tesisi için oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yüzde 50 oranında hibe alınarak Seferihisar Belediyesi'ne ait 6,5 dönümlük araziye kurulan ve daha sonra S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne devredilen tesis için çevre koruma kurulundan gerekli izinlerin alınmadığı gerekçesiyle soruşturma izni verildi.

Tunç Soyer'in 9 Eylül İzmir'in Kurtuluş Töreni Konuşması

Yönetime el koyun diye bize yalvardı - Analiz - ODATV

Soyer'in Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerine atıfta bulunarak, “Yüz yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Sadece ve sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ayaklar altına aldılar, teslim oldular. Bir sabah emperyalist ülkelerin askerleri, kirli çizmeleri ve kirli emelleriyle körfezin sularını ve güzelim şehrimizi işgal etti” demişti.

ERDOĞAN ELEŞTİRMİŞTİ

Kürt Tarihi ve Kültürü on Twitter: "Sultan Vahdettin'in İngilizlerden sığınma istediğine dair yazmış olduğu mektup... Kürtler, İngilizlere karşı direnip özerkliklerini korumak isterken Jön Türkler, Osmanlı'yı yıkmıştır. Günümüz “Osmanlı” ve “Jön ...

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Eylül'de Soyer'e yönelik şu ifadeleri kullanmıştı:

"İzmir’de belediye başkanı çıkıyor Osmanlı’ya hakaret ediyor. Be haddini bilmez, be hadsiz. İzmir’i sen sel afetlerinden kurtaramıyorsun. İzmir’i pislikten, lağım sularından kurtaramıyorsun. İzmir’i körfezi pis kokulardan kurtaramıyorsun. Acaba diktiğin ne var? Dikili taşın ne onu söyle. Sen Osmanlı’ya hakaret edebilecek hadde ne zaman ulaştın? Be hadsiz, bunun babası da aynıydı, kendisi de aynı. Ama bu millet bu gençlik inanıyorum ki ilk seçimde bunlara haddini bildirecek."

Vahdettin'in İngiliz işgal kuvvetlerine yalvarmasının belgesi ortaya çıktı