Otellere yerleştirilen depremzedeler, turizm sezonunun başladığı gerekçesiyle otellerden çıkarılmaya başlandı.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık depremden dolayı 11 il etkilenmiş, binlerce bina yıkılmış, binlerce insan yaralanmış hatta resmi rakamlara göre de 45 binden fazla vatandaşımız da hayatını kaybetmişti. Türkiye 7 gün milli yas ilan ederken, dünyanın ve ülkenin dört bir yanından arama kurtarma ekipleri deprem bölgelerine intikal etmiş ve insani yardımlar deprem bölgelerine yetiştirilmeye çalışılmıştı. Bununla beraber, depremde evleri yıkılan depremzedeler, çadırlara, konteynerlara ve çevre illerdeki otellere yerleştirilmişti. Muğla, İstanbul, Nevşehir, İzmir ve Ankara gibi illerdeki pek çok otel de kapılarını depremzedelere açmıştı. Bu otellere yerleştirilen depremzedelerin sayısının 100 bini geçtiği belirtilirken, otellerin de turizm sezonunun başlayacağı 15 Mart’a kadar depremzedeleri misafir edeceği duyrulmuştu.

Türkiye inanılmaz bir yardım seferberliğine atılırken otellere yerleştirilen depremzedelerin turizm sezonunun başlaması gerekçesiyle de otelleri boşaltmaları istendi.

“10 Mart 2023 tarihine kadar size hizmet vereceğimizi bildirmek isteriz. Çıkış tarihinizi 10 Mart tarihine kadar resepsiyona bildirmenizi rica ederiz…”

BirGün’ün haberine göre, Antalya’da bir otel, geçtiğimiz günler içerisinde depremzedelere öncelikli olarak yaşadıkları afet durumundan dolayı geçmiş olsun dileklerini iletmek istediklerini, otel yönetimi olarak yaraları sarmak için ellerinden geleni yaptıklarını, ellerinden geldiğince yardımcı olmak istediklerini ifade etti. Ardından da otelin açılış tarihi ve tadilatı sebebiyle de 10 Mart 2023 tarihinden sonraki süreçte de depremzedelere hizmet edemeyeceklerini belirtti. Buna göre otel yönetimi, depremzedelere 10 Mart tarihine kadar çıkışlarını resepsiyona bildirmeleri gerektiğini de ekledi.

Alanya’da bulunan otele ailesi ile beraber yerleşen bir depremzede, evlerinin ayakta durduğunu ama duvarların üstlerine çökmesinden dolayı canlarını zor kurtardıklarını ifade ederken, evlerinin kolonları ayakta durduğu için az hasarlı raporu verildiği ancak oturulamayacak düzeyde olduğunu aktardı. Bine yakın depremzedenin olduğu bölgede ise otel yönetiminin turizm sezonunun başlamasından dolayı kendilerinin oteli tahliye etmelerini istediklerini ancak sonrası için de devletin bir planlaması olmadığını belirtti. Depremzede vatandaş, her şeyi geride bıraktıklarını ve Hatay’a dönmelerinin de şu an için imkansız olduğunu dile getirdi.