Turizmde KDV indirimi uzatıldı mı? KDV indirimi devam edecek mi?

Turizmde KDV indirimi uzatıldı mı? sorusuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yanıt geldi. Erdoğan, söz konusu indirimin Haziran ayının bitimine kadar süreceğini duyurdu. 

Ekonomi 21.04.2021 - 16:38 04.05.2021 - 04:19 İlan35

Turizmde KDV indirimi uzatıldı mı? KDV indirimi devam edecek mi? Turizmde KDV (Katma Değer Vergisi) indirimi süresinin uzatılıp uzatılmayacağı bir süredir merak konusu haline gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, turizm sektörünün merak içerisinde beklediği soruya yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, kısa çalışma ödeneği uygulamasının Haziran ayının bitimine kadar geçerli olacağını duyurdu. Bir müjdeyi de turizmcilere veren Erdoğan, 31 Mayıs 2021 tarihine kadar devam etmesi beklenen KDV (Katma Değer Vergisi) indiriminin turizm sektöründe Haziran ayının bitimine dek süreceğini bildirdi. 

Turizm sektöründe KDV (Katma Değer Vergisi) indiriminin sürmesi halinde iş yeri kiralama hizmetlerinde yüzde 18 olan KDV (Katma Değer Vergisi), Haziran ayının bitimine dek yüzde 8 olarak uygulanacak. Konaklama hizmetlerinde (otel, tatil köyü, pansiyon) yüzde 1 olan KDV (Katma Değer Vergisi) yüzde 1 olarak uygulanacak. 

Yeme-içme hizmetlerinde (gece kulübü ve bar gibi eğlence mekânları dışında) yüzde 8 olan KDV (Katma Değer Vergisi) yüzde 1 olacak. Bakım-onarım hizmetlerinde yüzde 18 olan KDV (Katma Değer Vergisi) indirimi yüzde 8 olacak. Yolcu taşımacılık hizmetlerinde yüzde 18 olan KDV (Katma Değer Vergisi) indirimi yüzde 8 olacak. 

Öte yandan, gayrimenkul kiralamalarında stopaj oranı yüzde 10 olarak belirlenmişti. Sinema biletlerinde yüzde 10 olan Eğlence Vergisi de yüzde 0 olarak belirlenmişti.

"Çok fazla avantaj getirecek"

TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu) Başkanı Sururi Çorabatır, kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, turizm sektöründe çalışan insanları tutabilmek adına bunun kritik bir gelişme olduğunu söyledi. Turizm sezonunu görme bakımından kısa çalışma ödeneğinin çok fazla avantaj getireceğini ifade eden Çorabatır, turizm sektöründe çalışanlar için bunun müjde olduğunu dile getirdi.

Çorabatır, kararın görüşme esnasında verildiğini belirterek, bunun zaten değerlendirme aşamasında olan bir konu olduğunu anladığını söyledi. Bütün sektörlere yönelik kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığını hatırlatan Çorabatır, KDV (Katma Değer Vergisi) indirimlerinin uzatılmasının da bir süredir gündemde olduğunu ve bunun gerçekleşmesi dolayısıyla memnun hissettiğini ekledi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@