Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Azerbaycan'da kurulacak ortak gözlem merkezinde Rusya ile beraber çalışması için anlaşma yapılmıştı. TSK'yı bölgeye gönderecek tezkere Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalandı ve gönderildi, artık söz TBMM Başkanlığında! Sö

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Azerbaycan'da kurulacak ortak gözlem merkezinde Rusya ile beraber çalışması için anlaşma yapılmıştı. TSK'yı bölgeye gönderecek tezkere Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalandı ve gönderildi, artık söz TBMM Başkanlığında!

Söz konusu tezkerede, Ermenistan ile Azerbaycan arasında yapılan ateşkes anlaşmasına göre bölgede denetleme görevini yürütecek ortak merkezden bahsedildi. Ateşkese uyulması için bölgede bulunacak Türk ve Rus askerlerinin, barışı korumakta kararlı olduğu belirtildi.Bölgede kurulacak ortak gözlem bölgelerinde görev almanın hem Azerbaycan'ın güvenliği hem de Türkiye'nin çıkarları açısından uygun olacağı aktarıldı. Barışın tesis edilmedi ve çatışmaların durmasının bölge güvenliği adına önem arz ettiği belirtilen tezkerede Anayasa'nın 92'nci maddesinden güç alındığı aktarıldı.

Ermenistan yenilgiyi kabul etmişti!


27 Eylül'de Ermenistan'ın top atışlarıyla başlayan ve üç kez yapılan ateşkesin yine Ermenistan tarafından bozulduğu savaş sonunda Azerbaycan galip geldi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda ateşkes istedi.Azerbaycan ile yapılan anlaşmayı imzalarken utanç duyduğunu aktaran Paşinyan, bunun mecburiyet olduğunu aktardı. Mağlubiyetin ilanı sonrası Ermenistan'da sonucu kabullenemeyen öfkeli halk hükümet binasını bastı, Paşinyan'ın ofisini yerle bir etti. Cüzdanı ve bilgisayarı çalınan Paşinyan, daha sonra yaptığı açıklamada anlaşmayı onaylamak zorunda kaldığını, 20 bin askerlerinin kuşatılmış olduğunu hatırlattı.