Döviz kurundaki aşırı hareketlilik ve hızlı yükseliş, Avrupa’ya mal getirip götüren TIR’cılar ve nakliyecileri de vurdu. İngiltere, Türk bankalarının verdiği ve "Şirket kartı" olarak geçen kredi kartlarını kabul etmeyince tırlarımız yolda kaldı.

Türk TIR şoförlerine Avrupa yollarında “otoban ücreti, trafik cezaları, parça/ tamir işleri, akaryakıt ve diğer masraflar” için verilen, nakliye firmalarının “Şirket Kartları” dediği kredi kartları, İngiltere tarafından kur farkı hesaplarının yapılamadığını belirtilerek kabul edilmediği öğrenildi.

Merkezi Münih'te bulunan Avrupa Türk Nakliyeciler ve Lojistikçiler Birliği Genel Başkanı Halis Ateş, sorunun beklenmedik büyükte olduğunu söyledi.

1626701

Ateş, “Üyelerimiz bu haberle şok oldu. Şimdi herkes şoförünü ve aracını İngiltere'ye sokabilmek için formül arıyor. Sadece, yol veya otoban parası değil, her türlü masrafı artık kredi kartı ile ödeyemiyorlar. Herkes para bulup hızlı şekilde göndererek sorunu çözmeye çalışıyor. Şoförler ve nakliyeciler perişan” diyerek konuştu.

Üç gün önce başlayan uygulama sonucu, yüzlerce TIR şoförü mağdur oldu. Kimi yol kenarlarına çekerken bazıları da şirketlerden bazı aracı kurumlar aracılığıyla hızlı para gelmesini beklemek durumunda kalarak mağdur oldu.

ingiltere-de-turk-kredi-kartlari-kullanima-kapatildi_16011

Türk nakliyeciler, dövize bağlı ikinci büyük sıkıntı ise Türkiye'ye gönderilen hammadde ve hazır üründe yaşandı. Almanya, Hollanda ya da İsviçre'den döviz karşılığı TIR'ı ürünle doldurtanlar, daha TIR yoldayken ürünlerin döviz karşılığı fiyatı katlanmaya başlayınca şok geçirdi.

Birçok Türk şirketinin, Avrupa'daki nakliyecilere, “Aman ürünleri getirmeyin. TIR beklesin. Artık belirlenen fiyata satmam imkansız. Ürün buraya gelirse batarım” diyerek, teslimatı geciktirmeye çalıştığı iddia edildi.