Türk bayrağını yırtan Yunan vekilin dokunulmazlığına son verildi!

AP (Avrupa Parlamentosu) Genel Kurulu'nda Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekili Yannis Lagos'un dokunulmazlığının kaldırıldığı öğrenildi. 

Dünya 27.04.2021 - 13:11 04.05.2021 - 04:18 İlan35

AP (Avrupa Parlamentosu) Genel Kurulu'nda geçen sene tepki çeken bir olay yaşanmıştı. Yunan milletvekili Yannis Lagos, Türkiye'nin her istediğini yapabildiğini belirterek, Yunanistan'a sürekli göçmenlerin geldiğini söylemişti. Kâğıt Türk bayrağını eline alınan Lagos, söz konusu bayrağın yalnızca yırtılıp atılabileceğini dile getirmişti. Lagos, artık yaşananlara bir son verilmesi gerektiğini ifade etmişti. Yunanistan halkının büyük bir kısmının yasa dışı göçe karşı çıktığını ifade eden Lagos, göçmenlerin Yunanlara saldırdığını ileri sürmüştü. Türk bayrağını yırtan Lagos'a tepki üstüne tepki yağmıştı. İtidal çağrısı yapan oturum yöneticisi ise bu tarz hareketlere asla izin vermeyeceğini belirtmişti. 

Dokunulmazlığı bitti!

AP'de (Avrupa Parlamentosu) kritik bir oylama gerçekleştirildi. Söz konusu oylama sonucunda Lagos'un dokunulmazlığına son verildiği öğrenildi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, 658 milletvekili tarafından Lagos'un dokunulmazlığına son verilmesi yönünde oy kullanıldığı ifade edildi. 25 milletvekilinin ise Lagos'un dokunulmazlığının devam etmesi yönünde oy verdiği bildirildi. Yunanistan makamları, ırkçı milletvekilinin dokunulmazlığına son verilmesini istemişti. 

Tutuklama emri gelecek mi?

AP (Avrupa Parlamentosu) Başkanı David Sassoli tarafından Yunanistan'a söz konusu oylamaya ilişkin bilgi verilmesi bekleniyor. Öte yandan, farklı bir istek gelmesi durumunda AP'nin (Avrupa Parlamentosu) yetkileri dâhilinde bu isteğin de yerine getirileceği ifade edildi. Yunanistan tarafından ırkçı milletvekili Lagos'a yönelik uluslararası tutuklama emrinin çıkarılabileceği tahmin ediliyor.

Suç örgütü olarak ilan edilmişti

Altın Şafak Partisi Üyesi Hritsos Pappas'ın da hala yakalanamadığı öğrenildi. Söz konusu ismin bir Balkan ülkesinde saklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Altın Şafak Partisi'nin "suç örgütü" olarak ilan edildiği biliniyor. Bu nedenle Lagos dâhil olmak üzere suç örgütünü yönettikleri iddia eden parti üyelerinden bazılarına hapis cezası verilmişti. Söz konusu parti üyelerine ırkçı şiddet eylemleri gerçekleştirme, izin almadan silah bulundurma, şantaj yapma, kara para aklama, suç örgütü kurma, suç örgütünde bulunma ve suç örgütünü yönetme gibi suçlamalar yöneltilmişti. 

Altın Şafak Partisi Üyesi Yorgo Rupakias, 2013 senesinde Yunanistan'ın başkenti Atina'da Pavlos Fissas isimli şarkıcıyı kalbinden bıçaklamış ve ölümüne neden olmuştu. Altın Şafak Partisi, 2019 senesinde düzenlenen genel seçimler sırasında yüzde 3 olan seçim barajını geçememiş, bu nedenle parlamento dışı kalmıştı. 

Ülkeden kaçmıştı

Türk bayrağını yırtan Lagos, 13 sene hapis cezasına çarptırılmıştı. Fakat dokunulmazlığını kullanan Lagos, 7 Ekim 2020 tarihinde Yunanistan'dan Belçika'ya kaçmıştı. AP (Avrupa Parlamentosu) milletvekilliğine gelmesinin ardından Altın Şafak Partisi Üyeliğinden istifa eden Lagos, Ulusal Halk Vicdanı isimli bir siyasi parti kurmuştu. Lagos, yüz kızartıcı suçlar işlemesi ve ırkçı çalışmalar yürütmesi nedeniyle önceden de tutuklanmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@