Türk Diyanet Vakıf-Sen: Tam kapanmada sigara satışına kısıtlama getirilsin!

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Türkiye'de 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak olan tam kapanma sürecinde sigara satışına kısıtlama getirilmesini teklif etti. 

Güncel 29.04.2021 - 13:08 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de vaka sayılarının düşürülmesi hedefi doğrultusunda bugün saat 19.00'da tam kapanma uygulaması başlıyor. Söz konusu uygulama 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00'a kadar geçerli olacak. Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, söz konusu sürece yönelik ilginç bir teklifte bulundu. Ünal, tam kapanma sürecinde sigara satışına kısıtlama getirilmesini önerdi. 

"Sigarayı bırakın"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ünal, tam kapanma sürecinin fırsata dönüştürülmesini istedi. Ünal, sigara kullanımına son verilmesi gerektiğini belirterek, sigara kullanan bütün vatandaşlara bu bağımlılıklarından vazgeçmeleri için çağrıda bulundu. Tiryaki seviyesinde sigara kullanan kişilerin devlet tarafından sağlanan olanaklardan yararlanabileceklerini aktaran Ünal, söz konusu kişilerin ilgili bütün kamu kurum kuruluşlarından, Sağlık Bakanlığından veya Yeşilay'dan destek isteyebileceklerini söyledi. 

"Bütçenize faydası olur"

Ünal, maddi sorunlardan bahsedilen bir dönemde vatandaşların sigarayı bırakarak bütçelerine fayda getirebileceklerini dile getirdi. Vatandaşların bu şekilde evlerinde huzuru da sağlayabileceklerini kaydeden Ünal, çocuklara daha sağlıklı bir gelecek bırakabilmek ve tam kapanma sürecinde söz konusu çocukların daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmelerini sağlamak için sigara kullanımına son verilmesinin iyi bir hareket olacağını kaydetti. Ünal, sigara kullanan vatandaşların kendi ailelerini, çocuklarını ve geleceklerini düşünmelerini ve tam kapanma döneminde sigarayı bırakmalarını istedi. 

"Sigara satışına kısıtlama getirilebilir"

Tam kapanma döneminde sigara tüketiminin azaltılması amacıyla devlet tarafından bazı önlemlerin hayata geçirilebileceğini belirten Ünal, sigara satışına kısıtlama getirilebileceğini veya sigaraya erişilebilirliğin daha zor bir hale getirilebileceğini dile getirdi. Ünal, zincir marketlerde sigara satışı yapılmamasını önerdi. Alkol satışı gerçekleştiren bayilerde de sigara satışına yasak getirilebileceğini ifade eden Ünal, tam kapanma sürecinin fırsata çevrilmesi ve sigara kullanımına son verilmesi gerektiğini ekledi. 

Alkol satışı yasaklanmıştı!

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede yer almamasına rağmen mülki idare amirleri tarafından tam kapanma sürecinde alkol satışına yasak getirilebileceği ifade edilmişti. Bazı marketlerde 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar alkol satışının yasaklandığına dair afişlerin asıldığı görülmüştü. Bu durum vatandaşların kişisel hak ve hürriyetlerine müdahale olarak değerlendirilmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@