Türk jetleri Metina'ya doğru havalandı! Metina nerede?

Irak'ın kuzeyinde yer alan Metina bölgesinde PKK terör örgütüne yönelik harekât başlatıldığı bildirildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın söz konusu harekâtı Ankara'dan takip ettiği öğrenildi. Metina nerede? Metina'ya yönelik harekâtın ayrıntıları nedi

Güncel 24.04.2021 - 15:12 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Irak'ın kuzeyinde yer alan Metina bölgesinde PKK'lı teröristler yuvalanmış durumda. TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) tarafından söz konusu bölgeye yönelik hem kara harekâtı hem de hava harekâtı başlatıldı. Özel Kuvvetlerin de Metina bölgesine helikopterlerle indirildiği bildirildi. Metina bölgesinde PKK terör örgütüne ait hedeflerin başarılı bir şekilde vurulduğu ifade edildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Ankara'dan söz konusu harekâtı takip ettiği öğrenildi. Metine bölgesine iki tabur özel birliğin de ulaştığı aktarıldı. 

"Beklenen bir harekâttı"

Habertürk'ten Bülent Aydemir, Metina bölgesine yönelik harekâtın beklenen bir harekât olduğunu söyledi. 23 Nisan Cuma günü itibarıyla PKK terör örgütüne ait hedeflerin yumuşak bir şekilde vurulmaya başlandığını ifade eden Aydemir, PKK'lı teröristlerin Metina bölgesine Sincar ve Kandil'den sızabildiğine dikkat çekti. Aydemir, Özel Kuvvetlerin de harekâta karadan katıldığını belirterek, şu anda Metina bölgesine yönelik harekâtta 20'den fazla helikopterin kullanıldığını dile getirdi. 

"Yaz aylarında yuvalanmalarını engellemek için yapılıyor"

Metina bölgesine yönelik harekâtın PKK'lı teröristlerin Türkiye'ye sızmalarını engellemek için gerçekleştirildiğini ifade eden Aydemir, aynı zamanda Kandil, Avaşin ve Basyan'ın etkisini ortadan kaldırmak için düzenlendiğini söyledi. Aydemir, terör örgütü PKK'nın yaz aylarında yuvalanmasını engellemek için de düzenlenen bu harekâtın farklı bölgelerde de devam etmesinin beklendiğini aktardı. 

"Metina'nın çevresinde üs bölgeleri kurulmuştu"

Habertürk'ten Çetiner Çetin, Metina bölgesinin "ana şebeke" olarak nitelendirilebileceğini söyledi. Metina'nın çok büyük bir önem arz ettiğini kaydeden Çetin, söz konusu bölgenin çevresinde Türkiye'nin üs bölgeleri kurduğunu dile getirdi. Çetin, şimdi düzenlenen harekâta söz konusu üs bölgesinde yer alan komandoların da katılım gösterdiğini kaydetti. Metina bölgesinin Türkiye'ye 16-17 kilometre mesafede bulunduğunu belirten Çetin, bu bölgenin terör örgütlerinden arındırılması için harekât düzenlendiğini söyledi. 

"Kalıcı olunmalı"

Çetin, intikal yolları ile yollarının kesilmesiyle Suriye'den Metina bölgesine geçişlerin engellenebileceğini belirterek, söz konusu bölgede kalıcı olunmasının gerekliliğine dikkat çekti. Kalıcı olunmaması durumunda birkaç ay sonra Metina bölgesine yeniden PKK'lı teröristlerin gelebileceğini ifade eden Çetin, harekâta iki tabur askerin katılım gösterdiğini söyledi. Çetin, Türkiye'nin Metina bölgesine askerî üs kurmayı planladığını dile getirdi. 

Metina nerede?

Metina, Irak'ın kuzeyinde yer alıyor. Metina, PKK'lı teröristler tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Metina'ya yönelik harekâtın ayrıntıları

- Ağırlıklı olarak Metina bölgesine yönelik olmak üzere Gara, Zap, Kandil, Avaşin-Basyan bölgelerine hava harekâtı düzenleniyor. Sınır karakollarında yer alan fırtına obüsleri ve diğer obüsler tarafından saha temizliği atışları gerçekleştiriliyor.

- Hem karadan hem havadan gerçekleştirilen nokta atışlarının ardından Özel Kuvvetler ve komandolardan meydana gelen kara birlikleri özellikle Metina bölgesi olmak üzere Irak'ın kuzeyinin iç taraflarına girdi. 

- Çoğu Diyarbakır'da bulunan üslerden kalkan F-16'lar Kandil'i vurdu. Hava taarruzlarının ardından kara birliklerinin Avaşin-Basyan, Zap ve Metina bölgelerine Chinook ve Sikorsky tipi helikopterlerle indirildiği aktarıldı.

- Hava harekâtında 50 civarında uçağın yer aldığı ifade edildi. Tanker uçaklardan yakıt ikmali yapıldı. Havadan erken uyarı ve kontrol uçağı da harekâtta yer aldı. ATAK helikopterlerinin ise harekât bölgesinden kaçma girişiminde bulunan PKK'lı teröristleri vurduğu belirtildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@