Ünlü Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türk Lirası önümüzdeki 2 yılı için analiz yayınladı.

Dünyaca ünlü Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'deki şartların gittikçe kötüleşirken birçok uzmanın da tahmin ettiği gibi TL'nin en az 2024'e kadar değer kaybedeceğini öngördü.

Geçtiğimiz yıl dolar karşısında TL’nin değer kaybı yüzde 80 seviyelerinde gerçekleşmişti ki, Türkiye'nin Hazine ve Maliye Bakanı dahil, AKP iktidarı bu durumun yeni yılda düzeleceğini açıklamışlardı. Ancak öyle olmadı ve Türk lirasında sadece 2022'nin ilk 7 ayında bile yüzde 30’dan fazla değer kaybı yaşandı.

FITCH RATINGS NASIL ÇALIŞIR? - FinansCepte

Bu arada Dolar/TL haftanın son günü 18,22, euro/TL ise 18,16 seviyesine çıkarak rekor tazelerken, liranın değer kaybının yükselerek devam edeceğini de göstermiş oldu.

Devletten Resmi Açıklama Geldi! Şehirlerde ve İlçelerde Kar Tatili Alarmı! Devletten Resmi Açıklama Geldi! Şehirlerde ve İlçelerde Kar Tatili Alarmı!

Fitch de, TL'deki değer kaybının 2024 kadar sürmesini beklediklerini açıklarken Körfez ülkelerinden bankaların Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle zarara girdiğinin ise altını çizdi.

Ancak Türkiye’deki koşulların gittikçe kötüleştiğini söyleyerek dikkat çeken kredi derecelendirme kuruluşunun TL’nin en az 2024’e kadar değer kaybedeceğini söylerken buna rağmen Körfez bankalarının Türkiye pazarından çıkmayacağını tahmin etmesi de ayrıca dikkat çekici oldu.

Katarlılar'a Türkiye'de Sınavsız Üniversite Tartışması

Tüm bunların yanı sıra ve aynı zamanda Reuters da, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) net rezervinin 26 Ağustos haftasında bir önceki haftaya göre 1,26 milyar dolar daha azalarak 12,6 milyar dolara gerilediğini aktarmıştı ki böylece iki haftadaki düşüş 3 milyar doları aşmıştı.

Dikkat çeken ikinci detay ise Reuters'a bilgi veren bankacıların, son haftalarda Merkez Bankası rezervlerine başka bir ülkenin merkez bankasından 1-2 milyar dolarlık bir para aktarıldığını belirtmeleri oldu.