Türk Lirası Dijitale Taşındı! Uzman Şaşırttı! Kredi ve Banka Kartları Tarih mi Oluyor?

KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı! KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı!

Merkez Bankası uzun süredir beklenen o hamleyi yaptı. 2023 yılında sayılı günler kadar Türk lirasının dijital ortamda kullanılabilmesi için ilk ödeme başarılı şekilde gerçekleştirildi. Şu anda pilot uygulama olarak çalışmalar devam ediyor. Fakat bu gösteriyor ki önümüzdeki dönemde uzman yorumları ile kredi kartları ya da banka kartları tarih olabilir. Para piyasaları uzmanı İslam Memiş özellikle altın, döviz ve dolar kuruna yönelik fikirlerini yılı içerisinde sürekli olarak yatırımcılarla paylaşıyor. Onun paylaştığı veriler doğrultusunda öngörülebilir bir süreç belirlenerek yatırım yapacaklar ya da al-sat yapıcılığı için alternatif farklı yöntemler oluşturuluyor.

İslam Memiş bir konuşmasında dijital parayı hazır mısınız? diyerek attığı başlıkta özellikle 2023'e dikkat çekti. “Dijitaldeki sistemlerin tamamen değiştiğini ve yenileştiğini göreceğimiz bir yıl olacak” diyerek ekledi. Hayatımıza yenilikler hızlı bir şekilde girecek. Yasal düzenlemeler kripto para piyasalarında farklılaşacak. Her ülke dijital paraları tanımaya başladı. Hatta deri altında çip kullanması gibi konular bile gündemde yer alıyor. Finans piyasalarını da tamamen dijitale aktarılacağı bir süreci bekliyoruz. Bu duruma Türkiye'de dahil olmaya başlıyor, dedi. 

Geleneksel Alışkanlıklar Sona Eriyor!

Geleneksel alışkanlıklar sona eriyor. Yatırım hususu dahi değişiyor. Harcamalar dijital ortama taşınıyor. Buna hazırlıklı olun, dedi. Hem muhasebe hem maliye anlamında yenilikler geliyor. Şu anda Türkiye'de dijital parayı yönelik ilk hamle yapıldı. Öte yandan farklı ülkelerin dijital paralara yönelik bakış açısı gittikçe sıcak hale geliyor. Hatta kendi dijital paralarını hazırladılar ve test aşamasında bulunduruyorlar. Dijitalde Türk lirası ilk ödemesi ise Türkiye'de başarılı şekilde gerçekleştirildi. Merkez Bankası tarafından Türk lirasının dijital'e taşınmasına yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Pilot uygulama testleri 2023 yılının başlangıcında devam edecek olup 2024'e kadar en iyi seviyeye ulaşılması hedefleniyor. İslam Memiş'e göre Merkez Bankalarının bu hamleleri özellikle dünya tarihinde kredi kartlarının ya da banka ATM'lerinin kullanılmadığı yeni bir evreye giriş yapılıyor, dedi. Ticaretle uğraşanlar derinden etkilenecek. Bu sistemleri şimdiden öğrenmeye başlamalılar. “Eski sistemler tamamen tarih olacak” diyerek ekledi. 

Sanal Cüzdanlar Oluşturulacak!

Sanal ve dijital cüzdanlar kullanılmaya başlanacak. Hatta 3 boyutlu dijital alışverişin en derin hissedildiği bir yıla giriş yapılıyor. İnsanlar dokunamadan uzaktan satın aldıkları eşyaları dijital ortamda test edebilecek. Üç boyutlu salonlar ile ailelerin satın alabilecekleri bir ortam oluşturulacak. Memiş buna örnek olarak oto galerilere örnek verdi.

3 Boyutlu Araç Satın Alınabilecek!

Araç satın almak için oto galeriye gitmeye gerek kalmayacak. Müşteriler bunları evin salonunda test edebilecek. O anda müşteri temsilcisi ile görüşme sağlanabilecek. Bilgiler bu şekilde alınacak. Ödeme o anda dijital ortamda yapılabilecek ve araç kapıya kadar gelecek. Bu sürecini kontrollü ve güvenilir şekilde ilerletilebilmesi için de farklı alternatifler oluşturulacaktır. Günümüz sistemi daha çok insana ve parayı dijitalleşmeye doğru gidiyor. Oldukça hızlı garip fakat bambaşka bir döneme evriliyor. Önümüzdeki yıllarda torunlarımız bir dönemler çuvalla para taşıdığımızı söylediğimiz geçmiş anılarımızı gülerek dinleyecekler fiziki para etkisini tamamen yitirecek, yorumunda bulundu.