"Türk polisi" hakkında Alman basınından algı operasyonu!

Hem Türkiye hem de Almanya'daki 1 Mayıs İşçi Bayramı yürüyüşleri ve göstericilere müdahaleleri yayımlayan Bild gazetesi, orantısız güç kullanan Alman polisini "cici polis", yasal sınırların altında müdahalede bulunan Türk polisini "öcü polis" gösterdi.

Dünya 03.05.2021 - 05:51 04.05.2021 - 04:18 İlan35
"Türk polisi" hakkında Alman basınından algı operasyonu!

Avrupa'nın içerideki iş birlikçileriyle beraber Türkiye üzerinde algı oluşturma çabaları sürüyor.

Son örnek, Almanya'nın önde gelen gazetelerinden biri olan Bild gazetesinden geldi.

Türkiye'de 1 Mayıs İşçi Bayramı (Emek ve Dayanışma Günü), yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele çerçevesinde, tamamen verilen esas alınarak gidilen Tam Kapanma döneminin içinde kaldı.

Türk polisi ile ilgili haksız ve hadsiz iftiralar...

İstanbul Taksim Meydanı'nda Türk polisi tarafından güvenlik tedbirleri alındı. Tam Kapanma kapsamında uygulanan kısıtlamalara uymayan grubun Taksim Meydanı'na yürüme girişimine karşı Türk polisi önce uyarıda bulundu ardından suçta ısrar sebebiyle müdahale etti.

Algı operasyonuna kalkışan Alman Bild gazetesi ise, Türk polisi ile ilgili "Türk yetkililer, aşırı gaddarlığa girişti" diyerek iftira attı.

Türk polisi ile ilgili "gaddar, cani" algısı yaratmak isteyen Bild gazetesi, polislerin göstericilere müdahale şekline dair "Boğaza basmalar, dayaklar…" ifadesini kullandı.

Alman polisine güzellemeler yaptı

Türk polisinin müdahalesi yasal sınırların çok altında olmasına, Alman polisiyle kıyaslandığında müdahalelerin çok zayıf olmasına karşın Bild gazetesi, Alman polisinin müdahalesiyle ilgili adeta güzellemelerde bulundu.

Sosyal medyada yayılan görüntülerde Alman polisinin ellerindeki coplarla göstericilere acımasızca ve rast gele saldırdığı ve yere yatırarak saldırılarını sürdürdüğü görülüyor. Tomalar ise göstericilere tazyikli su ile müdahale ediyor. Savunmasız kalan her bir gösterici çok sayıda polis tarafından yaka paça, karga tulumba gözaltına alınıyor.

Ancak Hamburg, Köln, Berlin gibi birçok şehirden yansıyan tüm görüntülere rağmen Bild gazetesinin göstericiler için "isyancı" tabirini kullanarak polise güzelleme yaptığı görülüyor. Bild gazetesi "polisin, 11 isyancıyı gözaltına aldığı" şeklinde bilgi aktararak polisin yanında duruyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@