Türk Telekom'u devlet mi satın aldın? Türk Telekom yeniden devlete mi geçti? Türk Telekom Nurgül 14 Kasım 2005 tarihinde özelleştirilmiş ve %55 hisse ile Oger Telekomünikasyon AŞ’ye devredilmişti. Beklenen haber bugün geldi. Türk Telekom yeniden devlete geçiyor. Peki, Türk Telekom ne zaman devlete geçecek? Türk Telekom artık devletin mi?

Türk Telekom devlete mi geçiyor? 2005 yılında özelleştirilen Türk Telekom'un yeniden devlete geçeceği konusunda iddialar sosyal medyanın gündemine oturdu. Türk Telekom, 2005 yılında %55 hisse ile Oger Telekomünikasyon AŞ’ye devredilmişti. Ancak bugün gelen haberlere göre Türk Telekom yeniden devlete geçiyor.

Gözden kaçırmayın

Atatürk Havalimanı İçin Skandal Bir İddia Daha! Erdoğan Neden Kendine Özel Bıraktı? Yeni Limanı Neden Kullanmıyor? Atatürk Havalimanı İçin Skandal Bir İddia Daha! Erdoğan Neden Kendine Özel Bıraktı? Yeni Limanı Neden Kullanmıyor?

Türk Telekom’u devlet mi satın aldı?

Türkiye varlık fonu bugün yaptığı açıklamada Türk Telekom'un yeniden devlete geçmesi için satın alım sözleşmesi imzalandığını duyurdu. Bu açıklama ile birlikte Türk Telekom'un toplam sermayesinin %55'ini oluşturan paylar tekrar devlet tarafından alındı.

2005 yılında özelleştirilmişti

Türk Telekom, 14 Kasım 2005 tarihinde özelleştirme çalışmaları kapsamında Oger Telekomünikasyon A.Ş. devredilmişti. Türk Telekom'un %55 hissesi o tarihten bu yana Oger Telekomünikasyon A.Ş.’de bulunuyordu. Satın alma ile ilgili olarak bugün Türk Telekom bir açıklama yayınladı. kamuoyu aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada 17 Aralık 2021 tarihinde yapılan açıklamada da belirtildiği üzere yapılan görüşmeler neticesinde işleme konu paylar için satın alın bedelinin 1 milyar 650 milyon dolar olarak belirlendiği ifade edildi. Türk Telekom'un %55'lik hissesinin bu tutar doğrultusunda satın alındığının belirtildiği açıklamada, işlemlerin tamamlanması sonrasında yeniden açıklama yapılacağı ifade edildi.