Ülkede ekonomik çöküş yaşanırken bugünlerde akıllara en çok takılan soru "Türkiye iflas edecek mi?" oldu. Ancak uzmanlardan ardarda bu sorunun hem cevabı hem de uyarıları geldi.

Son zamanların döviz kurları tahminleri ile ünlenen ismi Remzi Özdemir de Türkiye’yi bekleyen büyük tehlikeyi detayları ile açıkladı.

AKP iktidarının yaşanılan ekonomi yıkımında ne yapacağını tane tane anlatarak sorunun cevabına açıklık getiren ekonomist Remzi Özdemir, Türkiye’nin risk priminin düşmesi sonrası “Türkiye iflas eder mi?” tartışmaların açıklık getirdi.

Miladi takvim nedir? Miladi takvimi kim buldu? | Miladi takvim nasıl oluştu?

Kredi notunun düşmesi ile Türkiye’nin risk priminin yani CDS’nin 900 puanı görmesi "iflas" tahminlerini arttırmıştı ki "Türkiye iflas eder mi?" sorusu uzmanlar tarafından değerlendirilmeye başlandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeniçağ Remzi Özdemir de diğer uzmanlar gibi 22 Eylül tarihine dikkat çekti ancak merak edilen tüm detayları yani "neden" ve "ne için" sorularını da detaylıca anlattı.

İşte Özdemir'in Türkiye'nin neden iflas etmeyeceğini ancak çok daha kötüsünü neden yaşayacağını anlattığı ifadeler şöyle;

“Öncelikle şunu net söyleyelim: Türkiye gibi bir ülkenin iflası diye bir olay söz konusu olamaz.

Türkiye’nin başına gelebilecek en kötü olay temerrütte düşmek. Yani borcunu zamanında ödeyememek.

Peki Türkiye borcunu zamanında ödeyebilir mi?

Bunun için devletin dış borç ödeme takvimine bakıyoruz.

Türkiye’nin en erken dış borç ödemesi 22 Eylül’de. 2.5 milyar dolar dış borç ödeyecek.  Eylül ayı içerisinde toplam 3.5 milyar dolar ödemesi gereken borç var. Bu para çok büyük bir para değil

Diyeceksiniz ki, kasası eksi 60 milyar dolar olan bir ülke için iyi para! Evet! Doğru iyi para ve aynı zamanda büyük para.

Ancak Türkiye eylül ayında bu parayı yeniden borçlanarak sağlayabilir.

Sadece yüksek faiz ödeyerek!  CDS’nin 900 puan olması demek borçlanma maliyetine 9 puan kafadan fazla faiz vermek anlamına geliyor. Aslında ödediğin 9 puanlık fark sigorta şirketine gidecek. Adam sana borç verirken sigorta parasını da senden alıyor.

ASIL FELEKET YAŞANACAK

O günün şartlarına göre Amerikan 10 yıllık tahvil faizi baz alındığında, bugünün şartları ile o da yüzde 3 , toplamda 12 puanlık bir bedel çıkar. Büyük bir ihtimal ile Türkiye 3.5 milyar doları yüzde 12 ile 14 arasında değişen bir maliyetle borçlanacaktır.

İşte asıl felaket bu!

Nas diyerek bir ülkede bırakın çocuklarımızı torunlarımızın bile geleceğini faiz ipoteği altına almaktır bu!

Bu faiz öde öde bitmez! O paranın vadesi geldiğinde belki AKP tarih olmuş olacak ancak çocuklarımız akıl mantık dışı bir politika nedeniyle onlarca yıl yüksek faiz ödemeye devam edecektir.

Gelelim bir başka soruya Türkiye temerrütte düşer mi?

Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi

Yani “Param yok bu borcu ödeyemeyeceğim” der mi?

Bana göre bu AKP yapmaz! Çünkü artık uygulanan ekonomik politikada ne vicdan ne da akıl kalmış.  Basar yüksek faizi sırf günü dahası kendini kurtarmak için bu parayı tefecilerden alır. Geriye Kurtuluş Savaşı’ndaki İzmir gibi, yanmış-yıkılmış bir ülke bırakır.

22 Eylül ve sonrası Türkiye’nin çok daha canı yanacak!”