Milli Eğitim Bakanlığı 30 Ağustos'a takviminde yer vermeyince ortalık da karıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, e-okul iş takviminde 30 Ağustos Zafer Bayramı’na yer vermedi. 

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay yaşanılan durum hakkında “Emperyalizme karşı kazanılan eşsiz zafer yok sayıldı. İktidarın Cumhuriyet alerjisinin bir yansıması” derken sosyal medya da konuyu geçmişte yapılanlar ile sorgulamaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tarafından hazırlanan ve öğretmenlerin eğitimlerinden sınav başvurularına kadar çeşitli tarihlerin belirtildiği e-okul iş takviminde son olarak ulusal günler arasına eklenen 15 Temmuz dahi bulunurken 30 Ağustos Zafer Bayramı’na yer verilmediği görüldü.

30 Ağustos Zafer Bayramı nedir, niçin kutlanır? 30 Ağustos anlam ve önemi - Haberler

Duruma tepki gösteren Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ise tepkisini şu sözler ile  dile getirdi;

“Cumhuriyeti ve devrimlerini, Atatürk’ü ve laikliği hedef alan bu zihniyet yeni değil. Biz bu kasıtlı unutkanlığın, siyasi iktidarın Cumhuriyet alerjisinin bir yansıması olduğunu çok iyi biliyoruz. Okullarda ulusal bayramlarımızın ve yerel kurtuluş günlerinin kutlanmasını kaldırmaya çalıştıklarını unutmadık. Bu zihniyet için 15 Temmuz kutlamalarında risk teşkil etmeyen pandeminin, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda tehlikeli olduğunu gördük. Okulun ilk haftası mutlaka 15 Temmuz’la ilgili tören yaptırılırken 30 Ağustos’u yine ne hikmetse unuttuk. 30 Ağustos hutbesinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Atatürk’e özellikle yer verilmediğine, MEB’in müfredatında Kutül Amare’nin ‘zafer’, Çanakkale’nin ise bir ‘cephe’ olarak ifade edilmesine şahit olduk. 30 Ağustos’a özel bir alerjileri var çünkü 30 Ağustos, ulusumuzun hürriyet ve bağımsızlık mücadelesinin ölümsüz bir anıtı. Bilsinler ki bizim zaferimiz 30 Ağustos’tur.”

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

30 Ağustos Zafer Bayramı tarihi! 30 Ağustos Zafer Bayramı tatil mi, bu yıl kaçıncı yılı ve hangi güne denk geliyor? - Gündem Haberleri