Taliban’ın Afganistan yönetimi dünya medyasında bile "cehennem" karşılığı bulurken, Afgan gazeteci Zainab Ahmedi'nin açıklamaları en çok Türkiye'de yankılandı.

Afganistan’ı terk etmeden önce ülkedesindeki Tamadon TV’de çalışan Afgan kadın gazeteci Zainab Ahmadi BirGün’e konuşurken Taliban’ın Kabil’e girmesinin ardından son 1 yılda Afganistan’da birçok şeyin değiştiğini söyleyerek yaşanılanları anlatmaya başladı.

“Kız çocuklarının okula gitmesine izin verilmiyor. Mart ayında kız çocuklarının okullarının tekrar açılması için ‘İslami iklimin oluşturulması gerektiğini’ söylemişlerdi. Ancak şimdi kız çocuklarının gizlice eğitim aldığı bir iklim yarattılar. Bu gericilik hayatımızı karartı” diyen Zainab Ahmadi, ofislerde çalışan pek çok kadının işlerinden istifa etmek zorunda kaldığını hatırlattı.

Afgan Gazeteci Zainab Ahmedi'nin en dikkat çeken ifadeleri ise şunlar oldu;

“Kadınlar olarak kendimizi güvende hissetmiyoruz. Kadınların ülkeyi terk etmesine izin verilmiyor. Kadınlar yıllarca eğitimlerini aldıkları işlerinden istifa etmek zorunda kaldı. Afganistan’da sadece kadınlar da değil, gazeteciler ve aktivistler güvende değil. Yeni neslin ne en ufak bir umudu ne de motivasyonu kaldı eğitimleri konusunda. Birçok kişi bu süreç içerisinde işsiz kaldı. Bazıları yoksulluktan bazılarıysa patlamalar nedeniyle yaşamını yitiriyor”

“Bu gericilik hayatımızı kararttı. Kadınların Taliban rejiminde bir yeri olmayacak. Kadınlar için Taliban rejimi asla değişmeyecek ve kadınlar asla iyi bir geleceğe sahip olamayacak. Afganistan’da gazeteciler ve aktivistler de güvende değil”

Sayıştay Raporları Son Bombayı Patlattı! SGK'nın Sağlık Bakanlığı'na Gönderdiği Para da Kayıp! Açıklama İse Yok! Sayıştay Raporları Son Bombayı Patlattı! SGK'nın Sağlık Bakanlığı'na Gönderdiği Para da Kayıp! Açıklama İse Yok!

“Afganistan’da birçok sorunumuz var, Taliban’dan sonra Afganistan’ın çehresi çok hızlı bir şekilde değişti ancak bizi en çok korkutan burada yaşanan sorunlara dünyanın kayıtsız kalması. Taliban’ın kuralları altında kadınlar evlerinde hapis hayatı yaşıyor çünkü ‘erkek’ olmadıkları için çalışmalarına izin verilmiyor. Burada kadın olmak çok zor; okula gitmene izin verilmiyor, dışarıda tıpkı erkeklere tanındığı gibi kadınların çalışmasına izin verilmiyor. Ülkeden ayrılamıyorsun ve burka giymek zorunda bırakılıyorsun”

“Taliban kadın hakları için kılını bile kıpırdatmayacak. Eğer dünya Taliban’ı tanırsa bunun sonuçları en çok kadınları etkileyecek. Afgan kadınlar olarak yalnız bırakıldık. Haklarımız için sokağa çıkmamıza eylem yapmamıza izin verilmiyor. Eylem yapanlar Taliban tarafından tutuklanıyor ve bu insanların akıbetleri hakkında en ufak bir bilgi edinemiyoruz. Ama korkmuyoruz ve mücadele edeceğiz.”

“Okullardaki öğrenciler dahi güvende değiller. Yoksulluk doruk noktasına ulaştı. İnsanlar işsiz ve aç. Taliban bir cadı avı yaparcasına eski hükümet yetkililerini öldürüyor. Şu anki Afganistan bizim bildiğimiz Afganistan değil”

“Gelişmelerden bihaber olan gericiler nasıl bir ülke yönetebilir ki?”

“ABD’nin geri çekilmesinin ardından Taliban geride ne kaldıysa ele geçirdi ancak ele geçirdikleri bu ekipmanları nasıl kullanacaklarını bile bilmiyorlar. Dünyadaki her gelişmeden çok uzaklar. Hükümeti ele geçirdiler ve ülkedeki milyonlarca insanın kaderiyle oynuyorlar. Gazetecilerin ifade özgürlüğü kalmadı. Kamera karşısında yüzlerini kapatmak zorundasınız. Artık Afganistan’da hiçbir şey eskisi gibi değil.”