Türkiye'de adeta çöküşün eşiğine gelen ekonomide gıda sonrasu barınma sorunu ile de karşı karşıya kalan vatandaş bir iddiaya tutundu. Ev Fiyatları Düşecek mi? Kiralar Düşer mi? Emlak Fiyatı Düşer mi? Düşecek mi? Açıklama Yapıldı mı? Ne Zaman Düşecek? soruları aylardır sorulurken cevap Emlakçılar Odası Başkanı'ndan geldi.

Yaşanan rekor ve sürekli zamların ardından asgari ücreti bile geçen kiralık ev fiyatlarıyla ilgili İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa'dan "2023'te 10 bin TL'lik evlerin 6-7 bine, en kötü 8 bine düştüğünü göreceğiz" diyerek ilginç bir iddia geldi.

 Ev Fiyatları Düşecek mi? Kiralar Düşer mi? Emlak Fiyatı Düşer mi? Düşecek mi? Açıklama Yapıldı mı? Ne Zaman Düşecek?

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, vatandaşın aldığı maaşa göre kiraların çok yüksek olduğunu dikkat çeken bir çıkış ile değerlendirdi.

Sigara Fiyatlarına İndirim Şoku! Sigarada Fiyatlar İlk Defa Düştü! Sigara Fiyatlarına İndirim Şoku! Sigarada Fiyatlar İlk Defa Düştü!

"İnsanlar artık mevcut evinden çıkmamak için elinden geleni yapıyor. Hatta 2-3 binlik kirayı, 5-6 bine çıkanlar bile mal sahibinin talebine 'tamam' diyor. Çünkü arasa, onu bile bulamayacak. Şu an için kiralar yüzde şu kadar düştü demek mümkün değil ama nokta seviyesinde de olsa bu bir başlangıç" ifadeleri eşliğinde düşüşün başladığını açıklarken Şenay Büyükköşdere’ye konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa şu cümleler ile dikkat çekti;

 Ev Fiyatları Düşecek mi? Kiralar Düşer mi? Emlak Fiyatı Düşer mi? Düşecek mi? Açıklama Yapıldı mı? Ne Zaman Düşecek?

Emlakçılar Odası Başkanı'ndan tepki çeken açıklama: Öğrenciler birleşip 5 bin liraya ev bulabilir

 "Bir şekilde fiyatlara yine yüzde 50-60 hatta yüzde 100'lük zamlar yapıldığını görüyoruz. Bu artık ekonomik bir olay olmaktan çıktı, sosyal bir olay haline geldi"

"İnsanların kafasında 'kiralar bir noktaya geldi, artık düşmez' algısı var. Mesela 10 bin TL'ye çıkan bir Kira rakamı bir daha asla geriye gelmez mi, 9 bine inmez mi?

Kim diyor 10 binlik ev 9'a düşmez? Nasıl düşmez, tabii ki düşer. 3 binden 10 bin TL'ye çıkan bir kira, bir daha tekrar 3 bin TL'ye düşmez ama o ev 6-7 bin TL'ye iner. Biz bunu 2016-2018 arasında da yaşadık aslında. O dönem kiralar da yüzde 50 düştü, satılıklar da. Bakın şu anda 5-6 milyon istenen evler 2-3 sene evvel 800-900 bine alıcı bulamıyorlardı.

İddia ediyorum ki bu sene sonunda satılıklarda da kiralıklarda da düşüş başlayacak. 2023'te 10 bin TL'lik evlerin 6-7 bine, en kötü 8 bine düştüğünü göreceğiz. Bu çok basit bir hesap. Türkiye'de kiracı profiline baktığımızda kimse 30-40 bin kazanmıyor."

 Ev Fiyatları Düşecek mi? Kiralar Düşer mi? Emlak Fiyatı Düşer mi? Düşecek mi? Açıklama Yapıldı mı? Ne Zaman Düşecek?

Kira fiyatları uçtu! İstanbul'da yüzde 85... - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber