Dünya'da yaşanan krizin en göze batanı Türkiye'de yaşanırken, uluslararası ve yerli kurum ve uzmanlardan da Türkiye için açıklama ve uyarılar gelmeye devam ediyor.

Dev organizasyon başlıyor Dev organizasyon başlıyor

Türkiye'de daha önce görülmemiş bir yoksullaşmanın yaşandığı artık resmi rakamlara da yansırken, Avrupa'da yüzde en fazla yüzde 9'ları gören enflasyon Türkiye'de yüzde 79'lara ulaştı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tahminlerinde ise şimdi de enflasyon oranlarında zirve de olan Türkiye için 2022 yılı sonunda da Türkiye'nin açık ara yüzde 72 ile rekortmen olacağı açıklanmıştı.

Son dönemin gözde uzmanlarından Atilla Yeşilada ise kış ayında yaşanacak 4 büyük şoku açıklarken önce alınan önlemlerin işe yaramadığını belirtti sonra ise "Erdoğan tarihe, Türkiye'ye 21. yüzyılın en büyük ekonomik krizini yaşatan kişi olarak geçecek” iddiasında bulundu.

Türkiye'nin yaşadığı durumu “mükemmel bir fırtına” olarak niteleyen Ekonomist Atilla Yeşilada Youtube kanalında “İktidar bir noktada havlu atacak” derken enflasyonun kış aylarında üç haneleri göreceğini ve gıda enflasyonunun ise yüzde 150'lere ulaşacağını anlattı.

Yeşilada, yaşananların ve de yaşanacakların sosyal patlamalara neden olabileceğini söylerken ise “Önümüzdeki yıl temmuz ayına kadar Türkiye'nin cari açığı 40 milyar dolar civarında olacak” diyen Yeşilada, “Muhtemelen vadesi gelen dış borçların bir kısmı da yenilenmeyecek. BDDK'nın mevduat kredi verilerine bakarsanız, hem bireyselin hem kurumsalın dövize döndüğünü görüyoruz. Yani önlemlerin hiçbiri işe yaramadı” diye konuştu.

BM: Dünya şimdiye kadarki en ciddi ekonomik krizin eşiğinde - Bloomberg HT

Yeşilada, Covid-19 vakalarındaki artışa da dikkat çekerek, bu durumun kapanmaları tetikleyerek, üretimi durdurabileceğine ve şirketlerin işçi çıkarmasına sebep olabileceğine değinirken işsizliğin artacağını ifade etti.

Ayrıca Yeşilada, doların sene sonu 20 ile 24 TL arası olabileceğini yineleyen Yeşilada, "Erdoğan her ne kadar sorumluluğu üstünden atmaya çalışsa da halk gerçekleri görüyor. Erdoğan tarihe, Türkiye'ye 21. yüzyılın en büyük ekonomik krizini yaşatan kişi olarak geçecek”  sözleri ile de güne adeta damgasını vurdu.