Hollanda’da şaşkınlık yaratan yasa tasarısı Türkiye'de gündem oldu...

Hollanda Sağlık Bakanı, ülkede sigara tüketimini azaltmak için uzun vadeli radikal bir plan hazırladı ve konuya ilişkin yerel medyada yer alan haberlere göre yeni yasa ile bir paket sigaranın fiyatı 822 TL'ye ulaşabilecek.

Hollanda’da hükümetin gündemi sigarayla mücadele iken duyurulan yeni karar Türkiye'de de korku ile karşılandı.

Ülkenin saygın gazetelerinden De Telegraaf, Sağlık Bakanı Maarten van Ooijen’in sigarayla mücadele kapsamında gündemine aldığı yeni hamleleri okurlarına duyururken, sigara içmeyen bir nesil istediğini daha önce de söyleyen sağlık bakanının bu karar kapsamında sigara fiyatlarını artıracağı hamlesi haberi verildi.

Ülkede uzun vadeli planda sigara fiyatlarının onlarca euro artabileceği açıklanırken 2040’ta bir paket sigaranın 47 euro (yaklaşık 822 TL) olmasının öngörüldüğü belirtildi.

Dünya Neden 6 Temmuz'a Kilitlendi? 6 Temmuz'da Ne Olacak? Kassandra'nın Kehaneti Ne? Dilek Tutmayı Unutmayın! Dünya Neden 6 Temmuz'a Kilitlendi? 6 Temmuz'da Ne Olacak? Kassandra'nın Kehaneti Ne? Dilek Tutmayı Unutmayın!

Van Ooijen’in bilimsel araştırmaları merceğine aldığı ve Maastricht Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmadan etkilendiği de belirtilen De Telegraaf’ta yer alan haberde, üniversitede yapılan araştırmada ankete katılanların yüzde 50’si sigara fiyatlarının artması durumunda sigarayı bırakacağını söylesi hatırlatıldı.

Uygulamaya alınacak yeni yasanın Türkiye'de de sigara karşıtlığı ile de tanınan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilham vereceğinden korkulurken Türkiye'nin para birimi olan "lira" üzerinden haberin değerlendirilmesi umut edildi.

Zira şu an ülkede bir paket sigara fiyatı ortalama 8 euro olarak belirlenirken, gelecek yıldan 2025’e kadar ise 10 euroya çıkması planlanıyor.

Vatandaşımı sevdiğim için sigara paketini almaya yelteniyorum” - bianet