Türkiye'de ekonomik krizin en çok hissedildiği alan olan emlak sektöründe barınma krizi yaşayan kiracılar aldıkları bir haber ile sevindi.

Sayıştay Raporları Son Bombayı Patlattı! SGK'nın Sağlık Bakanlığı'na Gönderdiği Para da Kayıp! Açıklama İse Yok! Sayıştay Raporları Son Bombayı Patlattı! SGK'nın Sağlık Bakanlığı'na Gönderdiği Para da Kayıp! Açıklama İse Yok!

Türkiye'de Türk Lirası'nın tarihi değer kaybı ile önce gıda sorunu yaşayan vatandaş en sonunda da barınma krizi ile karşı kaşıya bırakılmıştı ki sevindiren bir haber geldi.

Adeta Arap istilasına uğrayan Türkiye'de yabancı yatırımcı ile de iyice fahiş rakamlara ulaşan konut fiyatları beraberinde artan kiraları da getirmişti ki, konut sahipleri eski kiracılarını "yüksek kira" amacı ile birer birer evlerinden çıkartmaya başlamıştı.

Ancak hukuçulardan gelen bir açıklama ile kiracının yüzü güldü. Habere göre kiracısını çıkartmak isteyen ev sahipleri 3 yıl içinde evini başkasına kiralarsa 1 yıllık kira gelirini eski kiracısına ödeyecek.

Emekliye 2750 TL ve üzerinde ödeme veriliyor

Artan kiralar sonrası dairesi, bölgeye göre ortalamanın altında kalan ev sahipleri, daha yüksek kira alabilmek için kiracısını çıkartma yoluna giderken, emlakçıların komisyon almak için ev sahipleriyle anlaşıp kiracıları mağdur etmesi ve sistemli olarak kira fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle ev sahipleriyle kiracılar mahkemelik olması sonrası uyarı geldi.

Hukukçular, benzer bahanelerle evden çıkartılan kiracıların, ev sahibinden tazminat alabileceklerini kaydederken böyle bir durumda ev sahibinin, 3 yıl süreyle daireyi başkasına kiraya veremiyeceği öğrenildi.

Konuyla ilgili ev sahiplerini uyaran hukukçular, kiracısını çıkarıp daireyi başkasına veren ev sahibin, eski kiracısına en az 1 yıllık kira bedeli ödeyebileceğini söyledi.

Bunu yapan ev sahibi yandı! Bahanelerin bir yaptırımı var! En az 1 yıllık kira...

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, avukat Sinan Bora, “Evin ihtiyaç sebebiyle tahliye edilmesi halinde, Türk Borçlar Kanunu’nun 355. hükmü gereği, evin eski kiracıdan başkasına kiralanması 3 yıl süreyle yasaklanmıştır. Bu gibi hallerde ev sahipleri eski kiracısına, son yıl aldığı 1 yıllık kira bedelinden az olmayacak kadar tazminat öder. Bunun yanında Türk Ceza Kanunu'nun 237. maddesinde düzenlenen ‘fiyatları etkileme suçu’ da oluşuyor. Kiracılar kendilerinden fahiş zam isteyen ev sahipleri ve emlakçılar hakkında suç duyurusunda bulunabilir” dedi.