Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu önderi kendi yurdunda ağıza bile alınmazken Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez gururla "Son 4 yıldır Atatürk'ün yolundan gidiyoruz" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu önderi kendi yurdunda ağıza bile alınmazken Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez gururla "Son 4 yıldır Atatürk'ün yolundan gidiyoruz" dedi.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez, Bahçeşehir Üniversitesi'nde gerçekleştirdiği 'Atatürk Düşünce Mirası' konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk hakkında; "Toplumsal boşlukları kapatmanın en iyi yolunun her zaman eğitim olduğunu düşündü. Vatandaşı eğitimle güçlendirdi. Biz de son 4 yıldır Atatürk'ün yolundan giderek toplumsal uçurumu kapatmanın ana kaynağı olarak eğitimden ilham alıyoruz." dedi.

Türkiye'nin sefalette dünya birinciliğine uğradığı günlerde Kolombiya'nın Atatürk'ün yolunda gittiğini öğrenmek yürek burkarken akıllara son 20 yılda AKP hükümeti ile cemaat ve tarikat yuvaları haline dönen okullarımız ve yurtlarımız geldi.

Son dakika: Kolombiya ile yeni dönem! Erdoğan ticarette hedefi duyurdu: 5 milyar dolar... - Güncel Haberler

Üniversite kampüsünde misafir edilen Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez'in "Biyografisini elime aldığım andan itibaren Mustafa Kemal Atatürk'ün özenli vizyonunun derinliğine inmeye başladım. Belli ki hayatı boyunca birçok başarıya imza attı. ve belki de bunlardan en önemlilerinden biri Çanakkale'yi savunma şekliydi. İnsanlar hala askerlerine, 'Biz buraya savaşmaya değil, ölmeye ya da canımızı vermeye geldik' çağrısını hatırlar" sözleri ise Atatürk nefretinin tavan yaptığı Türkiye'nin geldiği hali bakanları ile cumhurbaşkanı ile bir kere daha gözler önüne serdi.

Ziraat Bankası 3500 TL Ödeme Yapacağını Açıkladı! 3 gün içinde ödenecek Ziraat Bankası 3500 TL Ödeme Yapacağını Açıkladı! 3 gün içinde ödenecek

Mustafa Kemal Atatürk'ün her zaman eğitime inanan biri olduğunu belirten Ivan Duque Marquez, "Toplumsal boşlukları kapatmanın en iyi yolunun her zaman eğitim olduğunu düşündü. Vatandaşı eğitimle güçlendirdi. Biz de son 4 yıldır Atatürk'ün yolundan giderek toplumsal uçurumu kapatmanın ana kaynağı olarak eğitimden ilham alıyoruz. Dikkatleri düşük gelirli ailelerin çocuklarına çekmeyi başardık. Onlara aile içi küçük yaş eğitimi veriyoruz. 2 milyon Kolombiyalı çocuğa ulaşacağız" sözleri ile konuşmasını sürdürdü.

Resmen bir tokat gibi "Atatürk büyük bir askeri komutandır. Kalıcı bir cumhuriyetin kurulmasını emrettiğini biliyordu. Hükümet ve ordu arasındaki rollerde bir ayrım olmalıydı. Bu, ordunun anayasanın garantörü olduğu Kolombiya gibi cumhuriyetlerde de her gün benimsenmesi gerektiğine inandığımız bir şeydir, ancak bu ayrılık demokrasinin özünü korumak için en iyi mekanizmadır" diyen Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'nı hatırlattı.

Kadınların toplumdaki rolünün artık harika olduğunu söyleyen Ivan Duque Marquez, "Ayrıca birçok fakültede çok sayıda yetenekli kadının yer aldığını görmekten gurur duyuyorum. Bunların çoğu Atatürk'ün vizyonuna hizmet ediyor. Kolombiya'da kadın hakları 1958'de tanındı. Kadınlara ilk kez 1958'de oy kullanma hakkı verildi. İlginç olan, Atatürk'ün Türkiye için bu vizyona neredeyse 30 yıl önce sahip olmasıydı" şeklinde Türkiye'de ki kadınların da kendi cumhurbaşkanlarından duymak istediklerini söyledi.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Marquez yarın Türkiye'ye geliyor