Türkiye F-35'ten tamamen çıkarıldı

Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı), F-35 programından Türkiye'nin resmî olarak çıkarıldığı ile ilgili Ankara'ya bildirim yaptı.

Güncel 22.04.2021 - 05:56 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin F-35 programı ortaklığından resmen çıkardığı ile ilgili Ankara'ya bildirim yaptı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Amerikalı savunma yetkilisi, bildirimin ayrıntıları ve nasıl yapıldığı ile ilgili ayrıntı paylaşmadı.

Pentagon yetkilisi, yapılan bildirimde, 2006 yılında ülkelerin imzasına açılan ve Ankara'nın 26 Ocak 2007 tarihinde imza attığı Ortak Mutabakat Zaptının tek taraflı olarak fesh edildiğinin ve yeni hazırlanan mutabakat metninde Türkiye'nin bulunmadığının Ankara'ya iletildiğini bildirdi.

Türkiye'nin yerine katılımcı yok!

Pentagon yetkilisi, 2006 senesinde imzalanan mutabakatta Türkiye dâhil 9 ülke bulunduğunu, Türkiye'nin programdan çıkarılmasıyla tekrar güncellenen mutabakata başka bir ülkenin eklenmediğini ve geriye kalan 8 ortak ülke ile yola devam edileceğini kaydetti. Türkiye, tam adı "F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı (JSF)" olan F-35 Programı'nın Ortak Mutabakat Zaptı'nı imzalayarak F-35 savaş uçaklarının ortak üreticisi olmuştu.

Türkiye dışında programda ortak üretici olarak Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Hollanda, İtalya, Avustralya, Norveç ve Danimarka bulunuyordu. Türkiye F-35A savaş uçaklarından ilk etapta "100 adet alma" taahhüdünde bulunmuştu.

2018 yılında 4 adet F-35 savaş jetinin ruhsatı Türkiye'ye verilmiş fakat fiilen "eğitim programı" sebebiyle Türkiye'ye getirilmemişti. Türkiye'den savaş uçağı pilotları Amerika'ya gitmiş ve F-35A savaş uçaklarıyla ilgili eğitim görmüşlerdi. Eğitimden sonra 2 adet F-35A savaş uçağının daha ruhsatı Türkiye'ye verilmişti.

Fakat paraları ödenmesine rağmen ABD, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın almasını gerekçe göstererek ruhsatı Türkiye üzerinde olan 6 savaş uçağını teslim etmemiş, bu uçakların 2020 Savunma Bütçesi kullanılarak Amerikan Hava Kuvvetleri'nin envanterine kaydedilmesi kararı alınmıştı.

Türkiye F-35A savaş uçakları için 1005 adet parça üretimi sağlıyordu. Türkiye ile ABD arasında S-400 krizi yaşandıktan sonra Türk firmalarının F-35A savaş jetleri ortak üretimine katılımları büyük ölçüde durdurulmuştu. Amerika Birleşik Devletleri'nin 2020 yılı Aralık ayı itibarıyla, Türkiye'nin ürettiği 1005 parçanın hepsi için yeni tedarikçiler belirlediği ve bu tedarikçilerle çalıştığı öğrenilmişti.

Allah Türkiye'yi korumuş

Türkiye'nin F-35A savaş uçakları programından çıkarılmasından sonraki süreçte uçaklar sıkça testlere tabi tutulmaya başlanmış ancak testlerde F-35 savaş uçakları ile ilgili çok sayıda teknik problemler çıkmıştı.

Amerikalı askerî yetkililerden bazıları F-35 savaş uçakları ile ilgili "uçan tabut" ve "hurda yığını" tanımlarını kullanmışlardı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@