‘Yaşayabilmek için bu kararı aldık’ diyen eczacılar ülke genelinde iş bırakacaklarını duyurdular...

Bursa Hızlı Treni İki Şehri Adeta Birleştirecek! Ulaşımda Kazanç 871.470 Bin Doları Görecek! Bursa Hızlı Treni İki Şehri Adeta Birleştirecek! Ulaşımda Kazanç 871.470 Bin Doları Görecek!

Türkiye'de sağlık sektörü aldığı darbeler ile içinden çıkılamaz hale gelirken, tıbbi alet krizi, ilaçta krizi, sağlıkçılara şiddet derken bu defaki haber ise eczacılardan geldi. Sebep ise sade vatandaşın da altında ezildiği yüksek enflasyon.

Eczacılar, ilaç fiyat kararnamesinde yapılan düzenleme sonrası ülke genelinde iş bırakma kararı alırken İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan durumu, “Meslektaşlarımız mesleklerini bırakıyor. İki eczaneden birisi kapatma tehlikesi ile karşı karşıya” diyerek anlattı.

Eczacıların kârlılık oranlarını belirleyen ilaç fiyat kararnamesindeki temmuz güncellemesi de işe yaramadı.

Eczacılardan 'ilaç fiyat kararnamesi' tepkisi: Binlerce eczane kapanma ihtimaliyle karşı karşıya | Eczacı Dergisi

100 liraya kadar olan bir ilaçtan, daha önce yüzde 25 kâr eden eczacılar için bu oran yüzde 28’e çıkarken 200 liranın üzerindeki ilaçlarda ise yüzde 12’den yüzde 13’e yükselmişti.

Ancak yaşanan ekonomik koşullarrda ilaç fiyat kararnamesinin yeniden güncellenmesini isteyen eczacılar adına konuşan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Aksi takdirde eczacılar olarak ayakta kalamayacağız” dedi. Özcan, “Eczacıların kârını belirleyen TL baremi 13 yıl öncesine ait. 13 yıl önceki 10 TL, bugünkü 10 TL değil. Bizim kârımız her güncellemede eriyor. Her zamla bu kârın düşmesi, bizi kredi çekmeye itti. Meslektaşlarımız mesleklerini bırakıyor. İki eczaneden biri kapatma tehlikesi ile karşı karşıya. Güncelleme, enflasyon oranında yapılmadığı için bizi tatmin etmedi. Yaşayabilmek için bu eylem kararını almak durumunda kaldık” diye konuştu.

Nöbetçi eczane sorgulama: 2-3-4 Mayıs İstanbul, Ankara, İzmir ve il il nöbetçi eczane listesi için tıklayın

Türkiye’de bulunan yaklaşık 25 bin eczane güncellemeyi yeterli bulmayarak ülke genelinde iş bırakmaya karar verdi.

Bu arada eylem takvimini ilerleyen günlerde açıklayacak olan eczacılar, nöbetçi eczane sayısını arttırarak eczane hizmetlerini aksatmayacaklarının da altını çizdiler.