Türkiye işe başladı! F-35 karşı 3 proje...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin, Türkiye’nin F-35 Projesi'nden çıkarıldığını resmî olarak Ankara'ya bildirmesi, MMU (Millî Muharip Uçak) projesi üzerinde iyice yoğunlaşılmasına neden oldu.

Teknoloji 24.04.2021 - 05:48 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'nin Rusya’dan S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi satın almasını gerekçe gösteren Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon), F-35 savaş uçağı programının ortaklarından olan Türkiye'nin tek taraflı olarak ortaklığına son verildiğini Ankara’ya resmî olarak bildirdi. Bildirim sonrası tüm gözler, Türkiye'nin alternatif uçak alımına ve Millî Muharip Uçak (MMU) projesine çevrildi. 

F-35 savaş uçaklarının 6'sının ruhsatının Türkiye üzerine kayıtlı olmasına rağmen teslim edilmemesi ve uçakların ABD Hava Kuvvetleri envanterine kaydedilmesi sonrası Rusya'dan Su-57 ve Su-35 savaş uçağı alımı gündeme gelse de, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, alternatif savaş uçağı alımı ile ilgili somut gelişme ya da girişimde bulunulmadığını ifade ederek, çeşitli çalışmaların olduğunu, savunma sistemleri konusunda Türkiye'nin hiçbir zaman zafiyet göstermeyeceğini belirtmişti.

Gözler Ankara'nın ana hedefi olan ve TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) ana yükleniciliği altında sürdürülen MMU projesine çevrildi. Mockup'ı (birebir ölçülerde modeli) 2019 yılında Paris Airshow’da ilk defa sergilenen Türk Millî Muharip Uçağı'nın (MMU), rüzgar tünelindeki testleri ile tasarım çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. MMU'nun 2023 yılında hangardan çıkarılması, 2025 yılında havalandırılması ve 2029 yılında da Türk silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin envanterine sokulması hedefleniyor.

TUSAŞ Millî Muharip Uçağı'nın gövde tasarımını, entegrasyonunu ve yazılımını; ROKETSAN, TÜBİTAK-SAGE ve MKEK silah sistemlerini; ASELSAN ise radar ve ikaz sistemlerini üstlendi. TEİ ise özgün motor geliştirilmesine çabalıyor. F-35 projesi için parça üretimi yapan Türk firmaları, proje için istenen binin üzerindeki parça üretimi sırasında edindiği deneyimleri Millî Muharip Uçağı'na aktaracak.

F-16 savaş jetlerinin ömrü uzatılacak

Millî Muharip Uçağı'nın devreye gireceği 2025-2029 yılları arasına kadar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin yükünü F-16 savaş uçakları çekmeye devam edecek. F-16 savaş uçaklarının bazı önemli sistem parçalarının yerlileştirilmek suretiyle iyileştirilmesi ve hizmet sürelerinin yaklaşık 2040'lı yıllara kadar çıkarılması hedefleniyor.

Bayraktar'ın açıkladığı İSU'lar büyük umut!

Silahlı ve silahsız olmak üzere insansız hava araçları üretimi yapan Baykar'ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'yi F-35 Programı'ndan çıkarmasında bir hayır olduğunu belirtmiş ve son dönemde millî İSU (İnsansız Savaş Uçağı) projesine hız verdiklerini açıklamıştı. Selçuk Bayraktar hedeflerinin, 2023 yılında İSU'nun prototipinin ilk uçuş testlerinin gerçekleştirilmesi olduğunu bildirmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@