Ülkemizdeki kriz ile ilgili ABD, İsviçre, İngiltere derken son olarak Japon bankasından da rapor yayınlandı. Japon bankası Nomura, AKP'nin 5 adımlı bir plan doğrultusunda hareket ettiğini ve OHAL eşliğinde bir erken seçimi haber verdi.

Özellikle dün Twitter’a da düşen OHAL hazırlığı Japonya tarafından da doğrulanan ve kesin gözü ile bakılan bir sonuç oldu.

“Şafaktan önce en karanlık an” başlıklı raporda Türkiye'de şu an tam anlamıyla bir enflasyon krizinin yaşandığı belirtilerek ülkemizin yaşadığı ve yaşayacağı adımları aktardı.

Hükümetin beş adımdan oluşan bir plan yaptığını ve anketlerdeki oylarını artırıp 2022'nin ilk yarısında OHAL eşliğinde erken seçim çağrısı yapacağını belirten raporda ilk üç aşamanın yaşandığını belirtti.

kapak_223822-1

Japon banka tarafından tespit edilen hükümet hareket planı şöyle;

1) Mali paket / Asgari ücret artışı

2) Faiz indirimleri / kredi büyümesi

3) Dolar kuruna TCMB ve kamu bankalarının müdahaleleri

4) Dış politika

5) Olağanüstü hal ilanı

Hükümetin bu plana güçlü bir bağlılıkla hareket ettiğini, mevcut hükümetin 3-5 ay içinde anketlerde oylarının mevcut yüzde 30 seviyesinden yüzde 35 seviyesine çıkartmaya çalıştığını ve bu olunca erken seçim çağrısı yapacağını öne süren banka çarpıcı yorumlarda da bulundu.

5 puanlık oy artışı için plandaki dördüncü ve beşinci adımların atılması gerekeceğini belirten banka, Kurdaki artış hızının önüne geçmekte zorlanan hükümetin dar gelirli kesimin desteğindeki sert düşüş nedeni ile Saray’ın kaygı duyduğunu belirtti.

Ülkemizdeki seçmen için şu an en büyük kaygının enflasyon olduğunu ve ortalama bir seçmenin dolar kuruna bakarak ekonominin durumu değerlendirdiğini belirten banka, mevzu senaryolarına göre Merkez Bankası'nın kurda kontrollü sağlamak için yeterli mühimmatının olacağını, buna göre de planın işlediği 3-5 aylık dönemin ortasında dolar/TL'nin 16'ya yükseleceğini belirtti.

728xauto-1

Uygulanmakta olan planın sonuç vermemesi ve erken seçim olmaması durumunda bunun muhtemel nedeninin enflasyonun kontrolden çıkması olacağını öne süren banka, bu durumda da sivil isyan riskinin yüksek olacağına işaret etti.

OHAL şüphelerine cevap olarak Haziran 2018'deki seçim olağanüstü halde olduğunu hatırlatan banka Cumhurbaşkanının olağanüstü hal durumunda seçimi 12 ay erteleme yetkisi olduğunun altını çizdi.