Türkiye önce Suriye, sonra Afganlar derken Pakistanlılar, iranlılar diye devam etmiş ve "en fazla mülteci alan ülkeler" listesinde açık ara birinci olmuşken Lübnan Cumhurbaşkanı'ndan gelen sözler ile iç çekti...

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'dan Suriyeli sığınmacılar için gelen "Suriyeli sığınmacıların Lübnan'a entegre edilmesi teklifi, Affedilmez bir suçtur" sözleri akıllara Türkiye'nin durumunu getirdi.

Sayıları 8 Milyon ile 14 Milyon arasında gidip gelen rakamlar ile ifade edilmesi ile akılları karıştıran ve şüphe uyandıran Suriye ağırlıklı mülteci baskını altında kalan Türkiye vatandaşı kulağını Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'in "Bazı devletler, ülkemizdeki Suriyeli sığınmacıların, Lübnan toplumuna entegre edilmesini istiyor. Bu affedilmeyecek bir suçtur. Lübnan ne olursa olsun, bunu asla kabul etmeyecektir." sözlerine verdi.

Lübnan'ın 'Suriyeliler' planı: Her ay 15 bin geri gönderme

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn isim vermeyerek bazı ülkelerin Suriyeli mültecileri lübnan toplumuna entegre etmeye çalıştıklarını ve bunu Lübnan'ın kabul etmediği bir "suç" olarak gördüklerini yaptığı açıklama, Çarşamba günü iki günlük Beyrut ziyaretine başlayan Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı  Harjit Sajjan ile yaptığı görüşme sırasında geldi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, "Bazı ülkelerin Lübnan'daki yerinden edilmiş Suriyelileri (mültecileri) Lübnan toplumuna entegre etme çabaları, Lübnan'ın bedeli ne olursa olsun kabul etmeyeceği bir suçtur" derken devamında söylediği "Eğer amaç yerinden edilmiş Suriyelileri Lübnan'a yerleştirmekse, daha önce Filistinlilerin topraklarımıza yerleşmesini reddettiğimiz gibi, bunu kategorik olarak reddediyoruz." sözleri de ayrıca dikkat çekti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, hükümetin bir an önce kurulmasını istiyor

Bu arada akıllara gelen ise Lübnan Cumhurbaşkanı'nın tepki gösterdiği Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Harjit Sajjan'ın, Mayıs ayında yaptığı yaçıklama ile Suriyeli sığınmacılara verdiği destek için Türkiye’ye teşekkür etmesi oldu.

Sajjan, "Suriye krizi, Suriye ve komşu ülkelerdeki milyonlarca insanı etkilemeye devam ediyor. Kanada; Irak, Ürdün, Lübnan, Mısır ve Türkiye'ye çok sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapma konusundaki cömert destekleri için teşekkür ediyor" demişti.

Türkiye'deki sayıların yanında Lübnan'daki resmi tahminlere göre, Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin sayısı sadece 1,5 milyon ki bu ülkemizde sadece İstanbul'daki rakamlara karşılık geliyorken, Lübnan'da bunların  880.000'i Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne kayıtlı ve Lübnan yaklaşık 200.000 Filistinli mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Erdoğan'ın Diplomasında "Sigara" Ve "Dünür" Detayı! Sadık Albayrak Dipolamayı Böyle Anlattı; Erdoğan'ın Diplomasında "Sigara" Ve "Dünür" Detayı! Sadık Albayrak Dipolamayı Böyle Anlattı;

Prof.Dr.Ulvi Saran on Twitter:

Lübnan Cumhurbaşkanı,"Lübnan, topraklarında yerinden edilmiş yaklaşık 1,5 milyon Suriyelinin (mülteci) varlığından kaynaklanan ekonomik, sosyal, sağlık ve güvenlik yüklerini artık kaldıramaz” derken de Lübnan hükümetinin geçtiğimiz günlerde ayda 15.000 mülteciyi Suriye'ye geri döndürmek için bir plan geliştirdiği ancak bu planın, Suriye'de güvenliğin henüz tesis edilmediğine inanan ve Lübnan'dan şimdilik beklemesini isteyen Birleşmiş Milletler'in reddiyle karşılaştığı bilgisi mevcut.

Son olarak Türkiye'de sürekli dillenen Birleşmiiş Milletler mülteci yardımı için Lübnan'ın, Birleşmiş Milletler'in mültecilere ev sahipliği yapmak için sağladığı mali yardımın zayıflığından şikayet etmesi de ayrıca düşündürücü oldu.