Türkiye, NATO’daki “Mısır” vetosunu çekti!

Kahire ile normalleşme süreci sebebiyle Ankara’nın, “NATO’nun Mısır ile ortak faaliyetlerine” karşı koyduğu vetoyu kaldırdığı iddia edildi. 

Dünya 01.05.2021 - 06:11 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Kahire, Ankara’nın MB’ye (Birleşmiş Milletler) bildirdiği Türkiye’nin kıta sahanlığının sınırlarına uygun olarak 18 numaralı parselde ruhsat ihalesi ilan ederek “Türkiye’nin kıta sahanlığını kabul etmesi” iki ülke arasında karşılıklı ılımlı mesajların verilmesine neden olmuş ve ilişkilerde karşılıklı olumlu adımlar atılmaya başlanmıştı.

Son olarak Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, "Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Türkiye’nin D-8 Dönem Başkanlığı için ortaya koyduğu çabalar sebebiyle çok teşekkür ediyoruz" demiş, bu teşekkür sonrası 4 yıl aradan sonra Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri arasında hayli sıcak telefon görüşmesi olmuştu.

İki ülkenin dışişleri bakanının görüşmesinden birkaç gün sonra açıklamalarda bulunan Samih Şükri, Ankara ile her iki ülkenin de yararı olacak yapıcı diyalog ve uluslararası hukuka ve kurallara uygun biçimde ilişkiler kurmak noktasında Kahire’nin istekli olduğunu bildirmişti.

Geçtiğimiz günlerde ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Dışişleri’nden bir ekibin Mısır’a gideceğini ve Kahire’de görüşmelerde bulunacağını açıklamıştı.

MEE’den (Middle East Eye) Ragıp Soylu'dan “Türkiye’nin NATO'da Mısır'a karşı koyduğu vetoyu kaldırdığını” iddia etti.

Middle East Eye ‘ye konuşan bir diplomatik kaynak, NATO'nun Akdeniz Diyaloğu kapsamında ortaklardan olan Mısır'ın, NATO ile iş birliği ilişkilerini geliştirmesi ve bu çerçevede faaliyetlere katılması, Türkiye tarafından desteklenmeye başlandığını bildirdi.

Eğer iddia doğruysa Türkiye, vetoyu kaldırmak suretiyle Mısır'ın NATO ile iş birliği ilişkisini geliştirmesinin önündeki engeli kaldırmış oldu.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@