Türkiye, Rusya için düğmeye bastı! Bakanlar Moskova'ya gidecek

Türkiye'ye yönelik uçuşları durduran Rusya'nın başkenti Moskova'ya üç bakan tarafından ziyaret gerçekleştirilecek. Tam kapanma döneminin ardından vaka sayılarının düşmesinin beklendiğini Türkiye'ye turist çekebilmek için Rusya ile temaslar artırılacak. 

Ekonomi 01.05.2021 - 09:15 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de dün itibarıyla tam kapanma dönemi başlatıldı. Tam kapanma döneminden sonra günlük vaka sayılarının 5 binin altına düşmesi bekleniyor. Böylece turizm sezonuna zemin hazırlanması hedefleniyor. Türkiye'ye yabancı turistlerin çekilmesine yönelik faaliyetlere hız kazandırıldı. Bu kapsamda Rusya ile temasların artırılacağı öğrenildi. 

Türkiye'de vaka sayılarının patlak vermesi üzerine Rusya tarafından Türkiye'ye yönelik uçuşlar durdurulmuştu. Türkiye ile Rusya arasındaki uçuşların tekrar başlatılması için Moskova'ya gidecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rus yetkililerle görüşmede bulunacakları ifade edildi. 

Almanya modeli tavsiye edilecek

Çavuşoğlu, Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında tam kapanma döneminin başlatıldığını ve günlük vaka sayılarında ciddi bir azalma gerçekleşmesinin beklendiğini aktaracak. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmede bulunacak olan Çavuşoğlu, Türkiye'ye yönelik uçuşların tekrar başlatılmasını gündeme getirecek. Çavuşoğlu, 2020 senesinde uygulanan Almanya modelini Lavrov'a aktaracak. Söz konusu bakan, ayrıca Rusya'dan gelen vatandaşların yoğun talep gösterdiği Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya gibi turizm şehirlerinin seyahat yasağından muaf olmasını önerecek. 

Turizm şehirlerindeki vaka sayıları aktarılacak

Türkiye'deki aşılama programında gelinen son durumu anlatacak olan Koca, Türkiye'de tam kapanmanın ardından vaka sayılarında beklenen düşüşü Rus yetkililer ile beraber değerlendirecek. Koca, Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya gibi turizm şehirlerindeki koronavirüs tablosunu ayrıntılı bir şekilde aktaracak. Sputnik V aşısının Türkiye'de üretimi de görüşmelerin ana gündem maddelerinden biri olacak. 

Otellerde alınan önlemlerden bahsedilecek

Ersoy ise tur ve transfer araçları, konaklama tesisleri, oteller ve havalimanları gibi yerlerde hayata geçirilen koronavirüs önlemlerine ilişkin bilgi verecek. 2020 senesinde uygulanmaya başlanan Güvenli Turizm Sertifikası'na ilişkin sunum yapacak olan Ersoy, deniz turizm, mekanik hatlar ve temalı parklarda alınan önlemleri aktaracak. Ersoy, ayrıca sanat ve kongre tesisleri, tur ve transfer araçları, yeme-içme yerleri ve konaklama tesislerinde geçerli olan kurallar hakkında Rus yetkilileri bilgilendirecek. 

Turizm gelirinde düşüş var!

Türkiye'de 2021 senesinin ilk çeyreğinde turizm geliri, 2020 senesinin ilk çeyreğine kıyasla yüzde 40,2 oranında düştü. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), Ocak-Şubat-Mart döneminde turizm gelirini 2 milyar 452 milyon dolar olarak açıkladı. Turizm gelirinin yüzde 31,2'sinin yurt dışında yaşayan Türklerden geldiği belirtildi. Söz konusu gelirin yüzde 68,8'inin ise yabancı turistlerden geldiği kaydedildi. Aynı dönemde sağlık harcamalarında yüzde 4,7 oranında artış yaşandığı ifade edildi. Paket tur harcamalarının yüzde 71,0 oranında azaldığı belirtilirken, kültür, eğitim ve spor harcamalarının da yüzde 79,5 oranında azalma kaydettiği aktarıldı. Tur hizmetleri harcamalarında yüzde 62,4 oranında düşüş gerçekleşti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@