Türkiye, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne heyet yollayacak mı?

Türkiye'ye gelen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çinli mevkidaşının gündeminde bölgesel konular, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Avrasya ve Asya hakkında

Güncel 25.03.2021 - 16:21 04.05.2021 - 04:20 İlan35
Türkiye'ye gelen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çinli mevkidaşının gündeminde bölgesel konular, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Avrasya ve Asya hakkındaki konular ile koronavirüsle mücadelenin bulunduğunu söyledi. Peki temaslarda Uygur Türkleri de konuşulacak mı?

"Türkiye'nin tutumu aktarılacak"


BBC Türkçe'de yer alan habere göre, diplomatik yetkililerden biri, masada geniş kapsamlı bir gündemin bulunduğunu ve Uygur Türklerinin mutlaka konuşulacağını söyledi. Söz konusu yetkili, Çavuşoğlu tarafından Türkiye'nin Uygur Türkleri meselesine yönelik tutumunun aktarılacağını ifade etti.


"Heyet oluşturulacak" denilmişti


2019 senesinin Temmuz ayında Türkiye'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne heyet göndereceğine dair bir açıklama yapılmıştı. Söz konusu heyetin, Uygur Türklerinin yaşadığı bölgede inceleme yapacağı belirtilmişti. Söz konusu açıklamanın ardından uzun bir vakit geçse de hala heyet kurulamadı. Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne gönderilecek heyetin nasıl kurulacağına ilişkin herhangi bir ayrıntı da verilmedi.

"Somut bir adım atılmadı"


Konuya ilişkin konuşan yetkili, heyetle ilgili hala somut bir adım atılmadığını dile getirdi. Wang Yi'nin temasları kapsamında Uygur Türkleri konusunun değerlendirileceğini fakat söz konusu heyetle alakalı izin alınacağının söylenemeyeceğini ifade eden yetkili, sadece Türkiye'nin Uygur Türklerine yönelik tutumunun aktarılacağını söyledi. Yetkili, heyet meselesinin dile getirilmesi için çok erken olduğunu kaydetti.


Ne olmuştu?


Çavuşoğlu, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne gönderilmesi planlanan heyete ilişkin açıklamada bulunmuştu. Erdoğan'ın Çin'e 2 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirdiği ziyaretten sonra Çavuşoğlu, bir heyetin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne gönderilmesi konusunda da davet aldıklarını söylemişti.

Çavuşoğlu, Türkiye'den Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne heyet gönderilmesi için Çin Devlet Başkanı tarafından teklifte bulunulduğunu ifade etmişti. Çin Büyükelçiliğinin 24 Temmuz günü Türkiye Dışişleri Bakanlığına geldiğini ve söz konusu teklifi resmî olarak da sunduğunu belirten Çavuşoğlu, bu nedenle farklı kurumlardan 10 kişinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne gönderileceğini ve buradaki mevcut durumun yakından inceleneceğini aktarmıştı.


"Hazırlık yapıyoruz"


CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Milletvekili Utku Çakırözer, 15 Ocak 2020 tarihinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'a söz konusu heyeti sormuştu. Kıran, Çin'e heyet yollamak için hazırlık yapıldığını belirterek, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki durumun tamamen doğru bir biçimde anlaşılması için bazı noktaların ve mekânların incelenebilmesi gerektiğini söylemişti. Kıran, bu konuda Çin'le yapılan görüşmelerin sürdüğünü ifade etmişti.

"Türk heyetine o mekânların açılmasını istiyoruz"


AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Sözcüsü Ömer Çelik, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, belirlenen mekânların Türk heyetinin ziyaretine açılmasını istediklerini dile getirmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@