Medyada yer alan ve sosyal medyada da adeta paylaşım rekoru kıran Sayıştay'ın denetim raporundaki grizu patlaması riski uyarısına ilişkin Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)'den dezenformasyon' yorumu geldi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Amasra'da meydana gelen maden ocağı patlamasının ardından "Sayıştay raporu"na işaret eden haberlerle ilgili bir açıklama yaparak haberlerin "dezenformasyon içerdiğini" ileri sürmesi, aynı zamanda Emniyet'ten yapılan sosyal medya hesabı soruşturması açıklaması ile gündem oldu.

Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocağındaki patlama sonrasında Sayıştay'ın 2 yıl önce sözkonusu maden ocağıyla ilgili yayımladığı rapor gündeme gelmişti ki 2020 Ekim tarihli raporda patlamanın yaşandığı -300'e ilişkin grizu patlaması uyarısı yapıldığı görülmüştü.

Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz! Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz!

CHP'li Yavuzyılmaz, patlama meydana gelen maden ocağının Sayıştay tarafından uyarıldığını açıkladı: Grizu patlama riski artıyor!

"2019 yılında müessesenin dengelenmiş üretim derinliği -300 metre olmuştur. Bu derinleşme, ani gaz degajı ve grizu patlaması gibi ciddi kaza risklerinin artmasına neden olmaktadır. Çalışılan damarların tamamında gaz içeriklerinin yüksek olduğu, dolayısıyla degaj kapasitelerinin de yüksek olduğu, arıza zonlarında riskin daha da arttığı bilinmektedir. Bu nedenle müessese ocaklarında ilgili mevzuat hükümlerinin yanı sıra 'Kurum Degaj Yönergesi' hükümlerinin titizlikle uygulanması gerekmektedir"  denilen rapor sosyal medyada da oldukça fazla paylaşım almıştı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü, sözkonusu raporla ilgili haberler üzerine bir basın açıklaması yaparak haberlerin "dezenformasyon" içerdiğini, "Bazı basın yayın organlarında yer alan 'Eksi kotlarda yüksek metan gazı' ve '2019 yılında yayımlanan Sayıştay raporu' içerikli haberlerdeki yanlış ifadeler nedeniyle açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur" denilen açıklamasında şöyle dedi;

Türkiye Taşkömürü Kurumu Sözleşmeli 45 Mühendis Alacak - Memurlar.Net

"2019 yılında yayımlanan Sayıştay raporuna atıfta bulunularak yapılan haberlerde, çalışan damarların tamamında gaz içeriğinin yüksek olduğu ifade edilmektedir. Söz konusu haberlerde kömürün içerisinde yer alan metan gazı, 'Çalışılan ortamdaki havada yüksek metan gazı tespit edildi' şeklinde lanse edilmektedir. Söz konusu ifade tamamen yanlıştır. Ocak içerisindeki havalandırma ile kömürün bünyesindeki metan gazı birbirinden farklı konulardır. Dolayısıyla bu durum iş sağlığını ve güvenliğini etkileyen bir durum değildir.

Öte yandan Kurumumuzdaki tüm müesseselerimizde maden iş sağlığı ve güvenliği kurallarına sıkı sıkıya riayet edilerek üretim yapılmaktadır.

Ayrıca yine bir başka haberde;

Sayıştay Başkanlığı Enerji Grup Başkanlığı’na atanan Sayın İbrahim Özkarcı, atanmasını müteakip kurumumuzu ziyaret etmiştir. Ziyaret esnasında Sayın Özkarcı, yeraltı ocağımızı da ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaret denetim amaçlı olmayıp, sadece kurumumuza yapılan bir nezaket ziyaretidir. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmadığı gibi dezenformasyon içermektedir.

TTK Amasra Müessesesi’nde üretim esnasında Kurum Degaj Yönergesi hükümleri titizlikle uygulanmaktadır."

Gelen bu açıklamanın ardından ise akıllara Emniyet tarafından sosyal medya hesaplarının incelemeye alındığı ve saptanana 12 hesap hakkında işlem başlatıldığı açıklaması geldi.