“İstikbal göklerdedir” sloganı ile 1925 yılında kurulan ve AKP iktidarı dönemi ile batma noktasına gelen THK, son yaşananlar ile yeniden hatırlanıp gündem oldu.

İlk olarak dernek statüsünden vakıf statüsüne geçirilen Türk Hava Kurumu (THK)'nın, sonrasında  kurban derisi toplaması da yasaklanmıştı.

Ata'nın mirası Türk Hava Kurumu'nun son gelir kaynağı olan ihalelere girmesi de engellenince batma noktasına geldi.

Atatürk'ün “İstikbal göklerdedir” sloganı ile 1925 yılında kurduğu, dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen'i yetiştiren Türk Hava Kurumu, göz göre göre iflasın eşiğine getirildi.

Son olarak özel şirketlerin milyarlarca liralık vergi ve SGK borçları silinirken, SGK, prim alacaklarını tahsil edemediği için THK ve THK Üniversitesi'ne haciz ve hesaplarına bloke koydurdu.

ADIM ADIM SÜREÇ NASIL GELİŞTİ? THK NASIL İFLASIN EŞİĞİNE GETİRİLDİ?

Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu THK nasıl batırıldı?

Atatürk'ün talimatıyla kurulan asırlık kurum maaş ödeyemeyecek hale getirtilirken, bu yaşanan ile tekrar gündeme gelip hatırlandı.

2010 yılı sonrası kötü yönetim ve tartışmalı politikalar eşliğinde büyük zarar gören kurum, önce dernek statüsünden vakıf statüsüne geçirilerek dükkat çekmiştiç Ardından THK Üniversitesi kurulup, 2013'te kurban derisi toplaması da yasaklanınca kamuoyunda "programlı bir saldırı" olarak yorumlanmıştı.

Tartışmalar ve tepkiler sürerken de 2014'te genel başkan Osman Yıldırım yolsuzluk iddiasıyla tutuklanmış ve THK'nın son gelir kaynağı olan ihalelere girmesi de engellenmişti.

İLGİNÇ ADIMLARI GAYET ÖZETTEN ANLATALIM! BAŞLIYORUZ;

Kayyum, THK'nin mülklerini satışa çıkardı

Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi

Yani adım adım batırılma sürecinde önce üniversite kuruldu, sonra deri toplama yasağı getirildi ve başkan tutuklanıp oluşan yönetim boşluğunda taşınmazları satıldı.

Bununla kalmadı;  iş adamlarına kiralamak üzere 21 milyon dolar borca girerek 2 jet satın alındı ancak jetleri kiralayan olmadı, jetler Avusturya'da rehin alınırken sadece satış yapan kazanarak konu kapandı.

Dahası geldi; THK 16 uçan balon da aldı ve bu balonlar da Kapadokya ve Pamukkale'de bir şirkete yok pahasına kiralandı, sorna bu şirket iflas verdi.

Daha da ilginci THK, Sağlık Bakanlığı'nın 17 ambulans helikopter ihalesini aldı ancak kurumda 13 helikopter vardı ve 4 adet daha alacak para bulunamayınca yönetim görevden alınıp, kayyum atandı.

THK Başkanlığına AKP'li eski Bakan Cenap Aşçı ile Adnan Zengin ve Abdullah Kaya'dan oluşan kayyum hayeti atandı.

Ve asıl bomba THK, elinde yangın söndürme uçakları varken deposu yetersiz gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı ihalelerine de alınmadı ki sonrasını zaten biliyorsunuz.

Sonuç;

Orman yangınlarında Türk Hava Kurumu tartışmaları: THK uçakları neden kullanılmıyor? | Gri TV Aklamaz, karalamaz

Denize Sıfır Alanlar Yandı!.. - Bodrum'un Lider Haber Merkezi...