Türkiye'de son zamanlarda etkili olan kuraklıkla ilgili korkutan bir başka açıklama da İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.

Türkiye'de son zamanlarda etkili olan kuraklıkla ilgili korkutan bir başka açıklama da İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay'dan geldi. İklim değişikliğinin ülkeyi kötü yönde etkilediğini aktaran Tolunay, 20 yıl içinde birçok bölgede ilkbahar yağışlarının yüzde 20 azalacağının tespit edildiğini bildirdi. Türkiye'nin ortalama sıcaklığının daha da yükseleceğini kaydeden Tolunay, yağış ve sıcaklık dengesinin bozulduğunu sözlerine ekledi.


Yıllara göre sıcaklıklarda nasıl bir değişim görülecek?


Ülkede son yıllarda sürekli artan sıcaklık değerlerinin daha da artacağının öngörüldüğünü kaydeden Tolunay, ilkbahar ve yaz dönemi sıcaklıklarında 20 yıl içinde 3 derecelik bir artışın görüleceğini aktardı. Tolunay, 2041-2070 yılları arasındaki dönemde kış aylarında yaklaşık 2 ila 3 derecelik bir artışın meydana geleceğini belirtti. Bu dönemde ilkbahar sıcaklıklarının 3 ila 4 derece artacağının öngörüldüğünü bildiren Tolunay, yaz sıcaklıklarında ise yaklaşık 5 derecelik bir yükselişin söz konusu olacağını vurguladı.


Kış aylarında o bölgelerde yağışlar artacak!


2071 yılından 2099'a kadar yaz mevsimi sıcaklıklarında 6 derecelik bir atışın yaşanabileceğini ifade eden Prof. Dr. Tolunay, Türkiye'deki yağış miktarının ciddi olarak etkileneceğine işaret etti. Tolunay, 20 yıl içinde kadar Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Ege kıyılarında kış aylarında yağışların artacağını kaydetti. Tolunay, Doğu Anadolu'nun doğu bölgeleri ile Ege kıyılarının dışındaki bölgelerde ilkbahar aylarındaki yağış miktarında da beşte birlik oranda bir düşüşün yaşanacağını sözlerine ekledi.