Türkiye'de Ayçiçek yağı bitti iddiaları sonucunda geçtiğimiz günlerde marketlerde izdiham oluşmuştu. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati önemli açıklamalarda bulundu. Peki Türkiye'de Ayçiçek yağı bitti mi? Türkiye'de Ayçiçek yağı bitiyor iddiaları spekülasyon mu?

İş bankası ve 2 bankadan duyuru! Başvuru yapanlara müjdeler geldi! İş bankası ve 2 bankadan duyuru! Başvuru yapanlara müjdeler geldi!

Türkiye'de Ayçiçek yağı krizi yaşanıyor iddiaları sosyal medyadan basına yansıdı ve hemen ardından marketlerde Ayçiçek yağı izdiham oluştu. Önceki gün vatandaşlar marketlere akın ederek Ayçiçek yağı alabilmek için adeta birbirleriyle yarıştı. Market çalışanları bunu bile şaşkına çeviren olay sonrasında birçok bakan açıklamalarda bulundu. Son açıklama ise Hazine ve maliye bakanı Nurettin Nebati'den geldi. Peki, Türkiye'de Ayçiçek yağı krizi var mı? Türkiye'de Ayçiçek yağı bitti mi, bitiyor mu?

Türkiye'de Ayçiçek yağı krizi var mı?

Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması Ödül Törenine katılan Hazine ve maliye bakanı Nurettin Nebati geçtiğimiz gün yaşanan Ayçiçek yağı çılgınlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Nebati, açıklamasında dünyadaki gıda fiyatlarında yükselmesinden kaynaklı olarak yalan yanlış haberler yapıldığını belirterek Türkiye'de sanki ya stokları bitmiş gibi gösterildiğini dile getirdi. Bunu yapanların açıkça bu ülkeye ihanet ettiğini söyleyen nebati, bugün üretim dursa dahi Temmuz ayına kadar yetecek stok bulunduğunu dile getirdi.

Türkiye tam bir tarım ülkesidir

Bakan Nebati açıklamasının devamında ise Türkiye'nin tam bir tarım ülkesi olduğunu vurgularken sanki Kuzucuk varmış gibi bilerek üretilmiş fotoğraflarla vatana ihanete varan söylemleri destekleyenlerle bir iletişim kuracaklarını söyledi. Şu anda savaş ortamının bütün dünya ekonomik anlamda olumsuz etkilediğini söyleyen Nebati, bakanlık olarak hangi ülkede yoksulluk varmış gibi operasyon çekenlere karşı operasyon çekeceklerini dile getirdi.

Marketlere akın edilmişti

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin ya stokları bitiyor iddiaları üzerine vatandaşlar marketlere Akın etmiş Hatta bazı marketlerde Ayçiçek yağı tamamen tükenmişti. Ancak söylemlerin asılsız olduğuna dair çok sayıda açıklama yapıldı. Özellikle birçok marketinde Ayçiçek yağı satışlarını durdurduğu ve mevcut Ayçiçek yağlarını depoya kaldırarak stok yaptığı ortaya çıktı. Bu yönde bakanlıkların çalışma başlattığı öğrenildi.