Ülkede bir süredir yaşanan "meteorolojik kuraklık" uzmanları korkutuyor. Yağışların, beklenen seviyenin altında kalması nedeniyle çiftçiler zor duruma düştü, barajların su seviyesi tehlikeli boyutlara düştü.

Ülkede bir süredir yaşanan "meteorolojik kuraklık" uzmanları korkutuyor. Yağışların, beklenen seviyenin altında kalması nedeniyle çiftçiler zor duruma düştü, barajların su seviyesi tehlikeli boyutlara düştü. Özellikle yağışlı olacağı düşünülen sonbaharda da istenen yağış rejimine ulaşılamadı. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, konuyla ilgili ürküten detaylar paylaştı.


1990'da ve 2008'de de kuraklık yaşanmıştı!


Anadolu'nun bu kuraklıktan oldukça kötü biçimde etkileneceğini kaydeden Şen, kış aylarında düşecek yağışların yaz yağışlarına kıyasla daha besleyici olduğunu vurguladı. Türkiye'de daha önce de 1990'da ve 2008'de kuraklık yaşandığına dikkat çeken Şen, artık bunun neredeyse normalleşmeye başladığı tehlikesine değindi. Ağustos ayından bu yana kuraklığın etkisini daha çok hissettiklerini belirten Şen, kuraklığın şimdilik birçok kesim tarafından ciddiye alınmadığını aktardı.


Kuraklık sinsice gelen bir doğal afettir"


Kuraklığın sinsice ve yavaş gelen bir afet olduğunu kaydeden Şen, bunun kötü etkilerinin yakında akıllarını başlarına getireceğini belirtti. Şu an kuraklığın tarımsal kuraklık seviyesine ulaştığını söyleyen Prof. Dr. Orhan Şen, çiftçiler açısından bunun bir felaket olduğunu kaydetti.

İstanbul'un çok az suyu kaldı!


Aylık kuraklık haritalarının kuraklığın ciddi seviyesini gösterdiğini aktaran Şen, haritada renklerin siyaha evrildiğini ve bunun kuraklık anlamına geldiğini söyledi. Özellikle İstanbul'da yağış yağmaması durumunda 50 günlük su kaldığını yineleyen Şen, bu kışın kar yağışı bakımından kurak geçeceğini söyledi.